Złoto wykryje najdrobniejsze pęknięcia kości?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2010 09:27

Nowy nanomateriał w połączeniu z rentgenowską techniką obrazowania pozwala na ujawnienie nawet najmniejszych pęknięć kości.

Nanocząstki złota o odpowiednio zmodyfikowanej powierzchni, łączą się z mineralnymi składnikami kości – donosi pismo Nanoscale.

Ból towarzyszący złamaniu kości jest zazwyczaj tak silny i dokuczliwy, iż trudno nie zauważyć, że kość uległa pęknięciu. Inaczej sprawa wygląda w sytuacji mikropęknięć kości, które, choć nie są tak groźne jak złamanie, jednak w przypadku nagromadzenia się, znacząco osłabiają układ kostny człowieka, a w konsekwencji mogą doprowadzić do poważnego złamania.

Obecnie brakuje technik nieinwazyjnego obrazowania stanu kości, umożliwiających prewencyjne ograniczenie aktywności fizycznej, która mogłaby doprowadzić do uszkodzenie układu kostnego. Sytuacja ta może ulec radykalnej poprawie, dzięki odkryciu naukowców z University of Notre Dame (USA).

W trakcie badań okazało się, iż nanocząstki złota (czyli drobinki o wielkości kilkunastu nanometrów, gdzie jeden nanometr to miliardowa część metra), których powierzchnia zmodyfikowana została kwasem glutaminowym, reagują z mineralnymi składnikami tworzącymi kość.

Dzięki niewielkim rozmiarom nanocząstek złota, drobinki te mogą bez przeszkód wraz z krwią docierać do najdalszych zakamarków kośćca, gdzie ulegają połączeniu, poprzez grupę karboksylową aminokwasu, z odsłoniętą na skutek mikropęknięcia mineralną materią kości.

By uwidocznić miejsca połączenia się nanocząstek złota z powierzchnią uszkodzonej kości, a tym samym ujawnić miejsca mikropęknięć kości, naukowcy wykorzystali znaną i powszechnie używaną technikę obrazowania za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Nagromadzenie nanoczastek złota znacząco podnosi kontrast obrazu.

Według autorów odkrycia, nowa technika pozwala na bezprecedensową, nieinwazyjna trójwymiarową obserwację stanu kości. Takie badanie jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, których układ kostny jest osłabiony wiekiem oraz osób intensywnie uprawiających sport. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum