Złość (byle kontrolowana) wcale nie szkodzi...

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2009 15:14

- Ludzie myślą, że złość jest niebezpieczna i skłaniają się ku tzw. pozytywnemu myśleniu - mówi prof. George Vaillant z Harvard Medical School. - Tymczasem podczas badań odkryliśmy, że jest to forma naszej samoobrony przed zagrożeniami ze strony otoczenia. Okazywanie złości w pracy może nawet umocnić naszą pozycję zawodową, pod warunkiem, że jest to gniew kontrolowany.

Naukowiec kierował przez 44 lata eksperymentem, w którym wzięło udział 824 ochotników. Zespół składający się z psychologów i psychiatrów od 1965 roku śledził zawodowe i prywatne losy tych osób. Okazało się, że ci, którzy na co dzień tłumili nękające ich frustracje, byli trzykrotnie bardziej narażeni na niemożność awansowania i rozczarowania w życiu osobistym. Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie Journal of Social Behaviour and Personality.

Prof. Vaillant podkreśla, że negatywne uczucia, takie jak strach czy złość, są wrodzone i niezmiernie istotne dla naszego prawidłowego funkcjonowania w świecie oraz przetrwania w niesprzyjających okolicznościach. Co więcej, gniew jest niezbędny dla zdrowia - tłumienie emocji może prowadzić do depresji i poważnych problemów z funkcjonowaniem organizmu. Jednak złość trzeba trzymać w ryzach, niepohamowana furia jest bowiem zjawiskiem silnie destrukcyjnym.

- Wszyscy odczuwamy złość, ale ci, którzy potrafią ją wyrażać bez popadania w furię i stany autodestrukcyjne, osiągają stabilność emocjonalną i zdrowotną. Jeśli potrafimy zidentyfikować i wykorzystać gniew do własnych celów, uda nam się wiele osiągnąć - twierdzi naukowiec.

Z jego obserwacji wynika, że negatywne emocje skupiają naszą uwagę na szczegółach, co czyni z nas dobrych pracowników. Jeśli w miejscu pracy od czasu do czasu okażemy gniew, nie tracąc przy tym szacunku do osób, z którymi pracujemy, w dłuższej perspektywie doprowadzi nas to do awansu. Trzeba tylko umieć odróżnić asertywność od agresji. Ponad 55 procent ludzi biorących udział w eksperymencie stwierdziło, że okazywanie złości przyniosło im w życiu pozytywne rezultaty. Przekładało się to zarówno na awanse w pracy, jak i na stan emocjonalnej bliskości z rodziną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum