Zielona Góra: najpierw klinika, potem uczelnia medyczna?

Autor: zielonagora.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2015 11:45

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego domaga się, by utworzyć w Zielonej Górze klinikę, zanim zacznie się tam kształcić lekarzy.

Zielona Góra: najpierw klinika, potem uczelnia medyczna?

Od kilku lat w Zielonej Górze trwa walka o utworzenie akademii medycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pod koniec ubiegłego roku pozytywną opinię wydała Polska Komisja Akredytacyjna w tej sprawie, nadal brakuje zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To postawiło warunek: trzeba mieć klinikę, która będzie leczyć, kształcić lekarzy i prowadzić prace badawcze.

Teraz sprawę wzięli w swoje ręce radni. Na specjalnie zwołanej nadzwyczajnej sesji sejmiku zdecydowali się poprzeć uchwałę, w której woj. lubuskie zobowiązuje się, że Szpital Wojewódzki SP ZOZ im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze zdobędzie status kliniki "nie później niż nastąpi utworzenie kierunku lekarskiego". Wszyscy głosowali "za".

Podpisana uchwała ma charakter intencyjny, nie zawiera żadnych szczegółów, nie mówi kto miałby zarządzać kliniką. Prawdopodobnie zarządzać nią będzie spółka kapitałowa z większościowym udziałem uniwersytetu.

Więcej: www.zielonagora.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum