Zielona Góra: na UZ działa Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej

Autor: wzielonej.pl/Rynek Zdrowia • • 26 września 2017 10:10

Medycyna kosmiczna to wciąż mało znany temat w Polsce. Ten stan rzeczy chce zmienić Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Studenci podjęli już pierwsze prace badawcze.

Zielona Góra: na UZ działa Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej
W najbliższych latach, ogromną rolę odegrają badania opierające się na badaniu ingerencji czynników pochodzących z przestrzeni kosmicznej w organizm człowieka. Fot. Archiwum

Studenci uruchomili stronę medycynakosmiczna.pl, która gromadzi informacje o działalności koła. Będzie to również baza wiedzy dotyczącej tej gałęzi medycyny. Jest to pierwsza i jedyna strona w Polsce, która jest w naukowym ujęciu poświęcona medycynie kosmicznej. W przyszłości mają być także tu opublikowane wyniki badań, przeprowadzanych w ramach projektu ''Universe of Cells''.

Jak wskazuje prof. Agnieszka Ziółkowska, opiekun koła, życie w warunkach ziemskich bardzo odbiega od warunków, które panują w przestrzeni kosmicznej oraz znanych nam planetach Układu Słonecznego. Wynika to z wielu czynników: masy, składu chemicznego naszej planety. W badaniach chodzi o poznawanie wpływu poszczególnych czynników kosmicznych na funkcjonowanie komórek.

Koło nawiązało współpracę z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Zdaniem jej dyrektora Jarosława Nieradki, wpisuje się to we współdziałanie biznesu i nauki.

Więcej: www.wzielonej.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum