Zielona Góra: będzie kierunek medyczny na uniwersytecie?

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2010 13:15

Uniwersytet Zielonogórski, wzorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego chciałby zająć się kształceniem lekarzy.

Na zielonogórskiej uczelni kilka lat temu przemyśliwano o utworzeniu wydziału prawa. Nic z tego nie wyszło. W ciągu najbliższych lat projekt będzie jeszcze poza zasięgiem uczelni. Niedawno pojawił się nowy pomysł - kierunek lekarski. Jak zapewniają specjaliści, szanse na jego utworzenie są jak najbardziej realne. Już zawiązała się grupa inicjatywna, która działa na rzecz utworzenia takiego kierunku na UZ.

 – Należy jednak pamiętać, że to ciągle jeszcze jest na poziomie inicjatywy – podkreśla prof. Zbigniew Izdebski, dziekan wydziału pedagogiki, socjologii i nauk o zdrowiu w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej.

Władze województwa już zainteresowały się pomysłem. Wicemarszałek Elżbieta Polak, odpowiedzialna za ochronę zdrowia, spotkała się na początku marca z prof. Czesławem Osękowskim, rektorem UZ i z prof. Zbigniewem Izdebskim, by omówić szanse na powstanie kierunku.

Inicjatywa będzie miała szerokie poparcie wśród lekarzy. Kierunek medyczny to korzyść także dla nich. Kierunek lekarski na UZ miałby ewentualnie funkcjonować na osobnym wydziale medycznym, podobnie jak to jest na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, gdzie wydział medyczny funkcjonuje od 2007 r.

By powołać kierunek lekarski, uczelnia musi spełnić wymogi jakie stawie nie tylko Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ale i Ministerstwo Zdrowia. Potrzebna do tego jest analiza możliwości finansowe i kadrowa uczelni. W poniedziałek (22 marca) grupa inicjatywna ma zapoznać się z wynikami analiz. Ma być omawiany także harmonogram realizacji przedsięwzięcia.

– Nie możemy jeszcze mówić o żadnych konkretach. Na razie wszystko jest jeszcze na etapie sprawdzanie czy pomysł ma szansę na powodzenie jego realizacji. Badane są nasze możliwości. Musimy mierzyć siły na zamiary. Czy jest to możliwe, że za dwa lata przyszli lekarze zaczną edukację na naszym Uniwersytecie? Na razie nie mogę jeszcze odpowiedzieć w żaden sposób - ani pozytywnie, ani negatywnie na to pytanie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Sapenik, rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum