Zielona Góra: będzie finansowanie inwestycji dla kierunku lekarskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2015 13:43

W zielonogórskim Szpitalu Wojewódzkim za ponad 21 mln zł zostanie przygotowana infrastruktura dla powstającego na Uniwersytecie Zielonogórskim kierunku lekarskiego.

Zielona Góra: będzie finansowanie inwestycji dla kierunku lekarskiego

W powołanie na UZ kierunku lekarskiego zaangażowała się nie tylko uczelnia, ale i władze samorządowe regionu i miasta, a także parlamentarzyści.

Do województwa należy Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze, który ma stać się bazą kształcenia przyszłych lekarzy i placówką kliniczną.

Projekt modernizacji Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze w 85 proc. będzie finansowany przez UE. Lecznica rozpocznie też prace nad dużym, wartym 80 mln zł projektem związanym z budową centrum pediatrii.

Także w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie będą mogli praktykować studenci medycyny. Lecznica zamierza dostosować do potrzeb klinicznych swój blok operacyjny. Ta inwestycja pochłonie 8,5 mln zł. Gorzowska placówka planuje też zacząć budowę centrum onkologii z ośrodkiem radioterapii. Koszt tego zadania to ok. 110 mln zł.

Uniwersytet na potrzeby otwarcia nowych kierunków, w tym medycznego, przygotuje niezbędne zaplecze dydaktyczne. Prace modernizacyjne i adaptacyjne mają zakończyć się do końca sierpnia 2015 r. i kosztować ponad 12,7 mln zł (10,8 mln zł z UE).

Podstawą uruchomienia kierunku jest przygotowanie niezbędnej infrastruktury w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze.

Chodzi m.in. o przebudowę i modernizację patomorfologii z rozbudową o ośrodek medycznych nauk podstawowych, przebudowę zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych, zakup sprzętu i wyposażenia dydaktycznego oraz naukowo-badawczego. W planie jest także przebudowa układu komunikacyjnego wokół szpitala z uwzględnieniem potrzeb wykładowców i studentów.

Czytaj też. Komisja akredytacyjna pozytywnie o kierunku lekarskim w Zielonej Górze

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum