Zielona Góra: będą kształcić lekarzy

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 09:50

Elżbieta Polak, marszałek lubuski podpisała oficjalne porozumienie z Uniwersytetem Zielonogórskim o wsparciu nowego kierunku medycznego. Podobną umowę zawarł z uczelnią też prezydent miasta. Pierwsi studenci mają się pojawić za dwa lata.

Zielona Góra: będą kształcić lekarzy

W ubiegłym roku połowa z 69 absolwentów medycyny pochodzących z województwa lubuskiego nie wróciła w rodzinne strony. Zostali w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. I tak jest od kilku lat. Np. w 2010 r. z 99 absolwentów na staże w województwie lubuskim zdecydował się tylko co trzeci. Oznacza to, że kadra medyczna w regionie się starzeje, a eksperci mówią wprost o deficycie.

Wskaźnik lekarzy podstawowej opieki medycznej i specjalistów na 10 tys. mieszkańców, w Lubuskiem należy do najniższych w Polsce. Ledwie przekracza 18. W regionach, gdzie kształci się lekarzy, sięga 30. Średnia krajowa to 24.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, najgorsza sytuacja jest w grupie specjalistów z dziedziny chorób wewnętrznych i medycyny ratunkowej. Dotkliwie brakuje kardiologów, onkologów, psychiatrów, diabetologów i endokrynologów. Przypada ich siedmiu na 10 tys. mieszkańców, gdy średnio w Polsce jest ich 10. Do deficytowych specjalizacji dochodzą torakochirurgia, chirurgia naczyniowa i szczękowa, neurologia i gastroenterologia, a także pediatria i anestezjologia.

To ma się zmienić, gdy młodzi ludzie zaczną studiować w Zielonej Górze i praktykować w miejscowej lecznicy. A zaczną naukę, wedle planów, za dwa lata. Na początek uczelnia zamierza przyjąć 60 studentów.

Na uruchomienie nowego kierunku potrzeba około 50 mln zł. 6 mln zł zagwarantował Sejmik Województwa Lubuskiego, zapisując kwotę w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Lubuskiego na lata 2013-14. Większe pieniądze - 30 mln zł z UE - znajdują się w dyspozycji marszałka. To tzw. Krajowa Rezerwa Wykonania, premia za sprawne wydawanie funduszy unijnych. Środki zostaną wydane na nowe kierunki edukacyjne. W praktyce w całości na kierunek medyczny.

Wydział medyczny powstanie w oparciu o Szpital Wojewódzki SP ZOZ w Zielonej Górze. Ośrodek uniwersytecki, jako osobna lecznica, będzie korzystać z zastanych oddziałów o najwyższej referencji, odpowiadających placówkom klinicznym. Powstaną kolejne instytuty i laboratoria badawcze, m.in. patomorfologii. W grę wchodzi także współpraca z Wielospecjalistycznym Szpitalem SP ZOZ w Nowej Soli (kardiochirurgia) oraz z SP ZOZ w Sulechowie (chirurgia).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum