Zielona Góra: 3 mln zł od samorządu województwa na kształcenie lekarzy

Autor: Marcin Rynkiewicz - PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2018 18:32

Samorząd województwa lubuskiego przekazał 3 mln zł dla kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. W poniedziałek została podpisana umowa w tej sprawie.

Zielona Góra: 3 mln zł od samorządu województwa na kształcenie lekarzy
Pomoc samorządu województwa jest bardzo potrzebna uczelni Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- To pieniądze przede wszystkim na wynagrodzenia dla wysokospecjalistycznej kadry profesorskiej - wyjaśniała na konferencji prasowej marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że od momentu powołania w 2015 r. kierunku lekarskiego na zielonogórskiej uczelni samorząd przekazał na ten cel 6 mln zł. Oprócz tego współfinansuje wiele szpitalnych inwestycji.

Według marszałek Polak pieniądze pozwolą na podniesienie jakości kształcenia na kierunku lekarskim.

Rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński przypomniał, że w ub. roku zmieniły się przepisy dotyczące przyznawania dotacji uczelniom.

- Zmiany faworyzują uczelnie z większych ośrodków, które mają wyższe kategorie naukowe i silniejszą kadrę naukową. Nie dostajemy na to pieniędzy z żadnych innych źródeł, a musimy dokładać do zatrudnienia kolejnych profesorów. Bez wsparcia samorządu nie dalibyśmy sobie rady - podkreślił rektor na konferencji.

Samorząd regionu wspiera także studentów medycyny i chce, by jak największa ich liczba podjęła po studiach pracę w regionie. W tegorocznym budżecie zapisano 900 tys. zł na stypendia dla tych, którzy swoją zawodową przyszłość zwiążą z Lubuskiem.

- Bardzo potrzebujemy lekarzy. Chcemy, żeby przyszli absolwenci u nas pracowali i tutaj realizowali się zawodowo i prywatnie - podkreśliła marszałek Polak. Zasady przyznawania stypendiów mają zostać określone w najbliższym czasie.

Bazą dla kierunku medycznego jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze Sp. z o.o. Udziały w spółce ma Uniwersytet Zielonogórski i Województwo Lubuskie. W ub.r. lecznica otrzymała od samorządu 12,5 mln zł na inwestycje.

Obecnie w szpitalu jest modernizowany oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Koszt inwestycji to ok. 10 mln zł. Dobiega końca przebudowa oddziału chirurgii ortopedycznej o wartości ok. 3 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na kwiecień br.

Planowane jest także wyposażenie i doposażenie hybrydowej sali operacyjnej dla oddziałów chirurgii naczyniowej, kardiologii, kardiochirurgii i neurochirurgii. Sprzęt został już kupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia. Koszt całej inwestycji to 4,5 mln zł.

Ponadto na ukończeniu jest modernizacja budynku, w którym mieści się oddział ginekologiczno-położniczy. Wartość tej inwestycji to 2 ml zł. Środki pochodzą z budżetu województwa.

Łączna wartość przedsięwzięć zaplanowanych w szpitalu na ten rok to 38 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum