Żel pobudzający regenerację tkanki mózgowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2009 10:52

Wstrzykiwany do mózgu hydrożel z komórkami macierzystymi może pomóc w powrocie do zdrowia po urazie głowy, pobudzając regenerację tkanki mózgowej - informuje serwis BBC News/Health.

Żel pobudzający regenerację tkanki mózgowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Żel składa się z substancji naturalnych i syntetycznych, które pobudzają wzrost komórek macierzystych w mózgu i chronią przed procesami zapalnymi oraz bliznowaceniem.

Następstwem urazu mózgu jest obrzęk komórek nerwowych, co zagraża kolejnym komórkom, pogłębiając zniszczenia. Aby temu przeciwdziałać, stosuje się na przykład ochładzanie głowy albo zmniejszanie ciśnienia śródczaszkowego przez trepanację czaszki.

Zdaniem specjalistów lepszym niż zapobieganie dalszym zniszczeniom rozwiązaniem może być przeszczep komórek macierzystych, odtwarzających zniszczoną tkankę. Ale metoda ta sprawdzała się raczej w przypadku przewlekłych chorób neurologicznych niż urazów.

Dotychczasowe próby kończyły się niepowodzeniem - przeszczepione komórki nie chciały się mnożyć. Mogło to wynikać z procesu zapalnego i bliznowacenia, a także braku podtrzymującej tkanki i dopływu krwi, dostarczającej niezbędnych substancji odżywczych.

Proponowany żel, wprowadzany w uszkodzone miejsce, dostarcza substancji chemicznych, stymulujących rozmaite procesy biologiczne. Podczas badań na szczurach w pierwszym rzędzie udało się przywrócić właściwe krążenie, później zastosowano wersję żelu z zawieszonymi w nim komórkami macierzystymi oraz substancjami, które pobudzają te komórki do przemiany w dojrzałe komórki mózgu.

W ciągu ośmiu tygodni stan poddanych takiemu leczeniu szczurów z uszkodzonym wskutek urazu mózgiem uległ wyraźnej poprawie.

Pierwsze badania kliniczne żelu na ludziach mają się rozpocząć za trzy lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze