Zaczną w tym roku studia - nie zaznają stażu podyplomowego?

Autor: Gazeta Prawna, AK/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2009 09:48

Osoby, które w tym roku rozpoczną studia medyczne, mają być objęte nowelizacją prawa dotyczącego likwidacji stażu podyplomowego oraz przesunięcia lekarskiego egzaminu państwowego. Projekt ustawy został przesłany do konsultacji. Ma on zostać przyjęty w połowie roku - podaje Gazeta Prawna.

Obecnie dla absolwentów kierunku lekarskiego staż jest obowiązkowy i trwa 12 miesięcy. W tym czasie mają oni ograniczone prawo wykonywania zawodu. Mogą zajmować się pacjentami, ale pod opieką bardziej doświadczonego medyka. W czasie stażu pensja młodego lekarza jest finansowane ze środków publicznych. W tym roku, po raz pierwszy, środki na ten cel są zarezerwowane w Funduszu Pracy, a nie w budżecie Ministerstwa Zdrowia.

Likwidacji stażu nie popiera samorząd lekarski. Jego zdaniem, w czasie studiów lekarskich brakuje zajęć praktycznych umożliwiających bezpośredni kontakt z pacjentem. Poza tym coraz częściej chorzy nie wyrażają zgody na uczestnictwo grupy studentów, np. podczas przeprowadzania zabiegu czy badania.

- To właśnie w trakcie stażu młody lekarz uczy się postępowania z pacjentem. Praktycznie wykorzystuje wiedzę teoretyczną zdobytą w czasie studiów - uważa Tomasz Korkosz, rzecznik prasowy Naczelnej Rady Lekarskiej.

Z taką opinią nie zgadza się jednak część lekarzy. - W trakcie stażu najczęściej wypełniałem dokumentację medyczną. Do rzadkości należały sytuacje, w których przeprowadzałem wywiad z pacjentem, nie mówiąc już o udziale w zabiegach - mówi Gazecie Prawnej prof. Lech Chyczewski z Akademii Medycznej w Białymstoku.

Resort zdrowia zakłada, że program zostanie rozszerzony przede wszystkim o większą liczbę zajęć z zakresu onkologii i ratownictwa medycznego.

 - Co do zmian dotyczących stażu podyplomowego, czyli propozycji włączenia go do toku studiów, to myślę, że sprawa nie jest prosta. Moim zdaniem nie ma takiej możliwości, żeby odbyć cały staż podczas studiów. W ogóle, należy zastanowić się nad programem medycyny. Studenci od dawna narzekają, że brakuje im zajęć praktycznych. Być może powinno być mniej teorii, a więcej praktyki? - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Napiórkowski, szef Stowarzyszenia Młody Lekarz.

Dodaje, że należałoby też rozpocząć dyskusję o programie realizowanym podczas stażu. - Trzeba się zastanowić, czy nie stworzyć innego programu dla osób, które będą się specjalizować, po to, żeby nie powielać nauczania niektórych wiadomości. Mało tego - należałoby dostosować staż do danej specjalizacji, którą wybierze lekarz - mówił nam Napiórkowski.

Ministerstwo planuje też przesunięcie terminu lekarskiego egzaminu państwowego (LEP). Obecnie lekarze mogą go zdawać pod koniec stażu podyplomowego. Po wprowadzeniu planowanych zmian byłby on w praktyce egzaminem kończącym studia.

- To oznacza, że sprawdzałby wyłącznie wiedzę zdobytą w czasie studiów. Nie dawałby możliwości weryfikacji umiejętności praktycznych lekarzy - uważa profesor Lech Chyczewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum