Zabrze: unijna i ministerialna delegacja w centrum symulacji SUM

Autor: EN/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2019 13:05

W czwartek (16 stycznia) w Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach gościła delegacja przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Zabrze: unijna i ministerialna delegacja w centrum symulacji SUM
Przedstawiciele Komisji Europejskiej odpowiedzialni za finansowanie projektów w obszarze zdrowia, byli gośćmi Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot.SUM

Komisję Europejską reprezentowali przedstawiciele dyrekcji generalnych odpowiedzialnych za fundusze europejskie kierowane w krajach członkowskich na finansowanie projektów w obszarze zdrowia: Peter Paul Borg z dyrekcji generalnej Sante, Judit Rozsa i Joanna Charytonowicz  z dyrekcji generalnej Employment oraz Maria Galewska z dyrekcji generalnej Regio.

Goście mieli możliwość rozmowy ze studentami, którzy podczas wizyty odbywali zajęcia w Centrum. Zaprezentowano im, w jaki sposób można wykorzystywać posiadany przez placówkę sprzęt i urządzenia. 

Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powstało w ramach projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Dofinansowanie z UE wyniosło niemal 23 mln zł z przeznaczeniem na Centra Symulacji Medycznej w Zabrzu i Katowicach. W sumie koszt zabrzańskiego obiektu to ponad 35 mln zł, na który - obok środków z projektu - złożyły się pieniądze z Ministerstwa Zdrowia, SUM, Urzędu Miasta Zabrze oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Studenci mają do dyspozycji 7 sal symulacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze fantomy, w tym ponad 50 unitów stomatologicznych, na których przyszli dentyści ćwiczą borowanie, leczenie kanałowe czy protetykę.

Dzięki umowie partnerskiej z firmą Asseco Poland SA, SUM - jako pierwsza uczelnia w Polsce - uruchomił w Centrum  także pracownię do nauki kompleksowej obsługi informatycznego systemu szpitalnego. Umożliwia to studentom zdobywanie niezbędnych umiejętności z zakresu obsługi narzędzi informatycznych, z jakimi przyjdzie im zetknąć się w szpitalach lub przychodniach.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum