Zabrze: prof. Franciszek Kokot nagrodzony Diamentowym Laurem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2020 12:18

Ponad 20 osób, a także firm i instytucji odebrało w sobotę (22 lutego) podczas gali w Zabrzu Laury Umiejętności i Kompetencji. Ten najważniejszy - Diamentowy - otrzymał w tym roku nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog prof. Franciszek Kokot.

Prof. Franciszek Kokot (z prawej). Fot. Archiwum

Laury Umiejętności i Kompetencji to wyróżnienia przyznawane co roku przez środowiska gospodarcze ze Śląska i Opolszczyzny. Są symboliczną formą uznania dla wybitnych postaci świata nauki, biznesu, kultury i polityki. W tym roku podczas gali w Domu Muzyki i tańca wręczono je po raz 28.

- Bardzo się cieszę, że dożyłem tej chwili, kiedy ludzie bezpośrednio niezwiązani z medycyną dostrzegli mnie, a przede wszystkim mój zespół. Jestem dumny ze swojego zespołu, który stworzył nefrologię na Śląsku i w Polsce. Uważam, że ja osobiście na to nie zasługuję, tylko mój zespół na to zasługuje - mówił skromnie prof. Kokot. Ocenił, że medycyna w Polsce jest na dobrym poziomie, szczególnie na Śląsku.

Pozostałe Laury - kryształowe, platynowe i złote - otrzymało ponad 20 innych osób i instytucji. Nagrodę specjalną - Orła Piastów Śląskich - kapituła przyznała metropolicie wrocławskiemu arcybiskupowi Józefowi Kupnemu i Politechnice Śląskiej, która obchodzi 75-lecie. 

Nagrodzony Diamentowym Laurem prof. Kokot od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy. Jest autorem pionierskich badań dotyczących funkcji przytarczyc, zorganizował w Katowicach nowoczesną klinikę i oddział transplantacji nerek oraz sieć oddziałów i ośrodków dializ na Śląsku.

Prof. Kokot należy do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. Światową sławę przyniosły mu badania nad określeniem czynności układu wewnątrzwydzielniczego w ostrej i przewlekłej mocznicy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej oraz u chorych po przeszczepie nerki. Rozgłos zdobyły także pionierskie prace prof. Kokota nad wdrażaniem nowych metod diagnostycznych z wykorzystaniem radioimmunologii i enzymologii.

Franciszek Kokot urodził się 24 listopada 1929 r. w Oleśnie. W 1948 r. należał do pierwszego rocznika studentów rozpoczynających naukę na otwartej wtedy Śląskiej Akademii Medycznej. Studia ukończył w 1953 r. W 1957 r. otrzymał stopień doktora medycyny. Pracę habilitacyjną obronił w 1962 r. Tytuł naukowy i stanowisko profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1969 r., nominację na profesora zwyczajnego - w 1982 r. Od 1949 r. był związany zawodowo z macierzystą uczelnią, w której pracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów.

Przez wiele lat kierował Katedrą Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej. Poza macierzystą uczelnią, doktoratami honoris causa wyróżniło go także wiele innych, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Koszycach. Na emeryturę przeszedł w 2000 r. Jest autorem lub współautorem około 700 publikacji, w tym 20 podręczników, z których do dziś korzystają studenci.

Jest promotorem wielu przewodów doktorskich i opiekunem kilkunastu przewodów habilitacyjnych, pełnił wiele funkcji w instytucjach, towarzystwach naukowych polskich i zagranicznych, m.in. w Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Międzynarodowym Towarzystwie Nefrologicznym i w Royal College of Physicians. Został odznaczony m.in. Medalem Ludwika Pasteura i Medalem 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii.

W roku 1990 Jan Paweł II nadał prof. Kokotowi godność Eques Ordinis Sancti Silvestri Papae - członka Rycerskiego Zakonu Świętego Papieża Sylwestra. W 2001 roku prof. Kokot otrzymał nagrodę Lux ex Silesia - "Światło ze Śląska", ustanowioną przez arcybiskupa Zimonia.

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in.: papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Rok temu nagrodę odebrał prof. Marian Zembala.

Krzysztof Konopka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum