Za wysoka zdawalność na kierunkach lekarskich? Dwa resorty sprawdzą statystyki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2021 08:26

Minister edukacji i nauki wraz z ministrem zdrowia wystąpili do uczelni kształcących lekarzy o pełną statystykę z ostatnich pięciu lat dotyczącą zdawalności egzaminów na pierwszym roku.

Za wysoka zdawalność na kierunkach lekarskich? Dwa resorty sprawdzą statystyki
Statystyki zdawalności egzaminów na kierunkach lekarskich chcą sprawdzić ministrowie nauki oraz zdrowia. Fot. Archiwum
  • Szefowie MEiN i MZ skierowali prośbę do wszystkich uczelni medycznych i uczelni, na których są kierunki lekarskie o pełną statystykę zdawalności egzaminów z ostatnich pięciu lat
  • Ministrowie chcą przyjrzeć się, ilu studentów nie zdawało egzaminów na pierwszym roku studiów, w szczególności z anatomii
  • Powodem tych działań jest sugestia, że "zdawalność jest zdecydowanie za wysoka w formie zdalnej"

Powodem decyzji ministrów były informacje w mediach o dyskusji 1 marca na Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu w gronie dwóch profesorów tej uczelni i jednego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na temat zdawalności egzaminów online na pierwszym roku kierunku lekarskiego z anatomii. Jeden z uczestników miał powiedzieć, że "zdawalność jest zdecydowanie za wysoka w formie zdalnej i coś z tym musimy zrobić". Studenci mieli okazję przysłuchać się dyskusji, ponieważ po skończonym wykładzie z anatomii nie został wyłączony mikrofon.

- Dotarły do nas informacje, że sytuacje mogły się zdarzać również na innych uczelniach. W żaden sposób nie chciałbym generalizować, nie chciałbym poddawać w wątpliwość uczciwości na studiach medycznych, broń Boże - podkreślił minister edukacji i nauki w Radiu Maryja.

Szef MEiN poinformował, że w związku z tym wraz z ministrem zdrowia skierował prośbę do wszystkich uczelni medycznych i uczelni, na których są kierunki lekarskie o pełną statystykę z ostatnich pięciu lat, ilu studentów nie zdawało egzaminów na pierwszym roku studiów, w szczególności z anatomii, ilu było dopuszczonych do drugiego roku warunkowo i płaciło za powtarzanie przedmiotu, ilu było usuwanych z uczelni, czyli nie przechodziło pierwszego roku.

- Wszystko potrzebne jest nam po to byśmy mogli wnikliwie przeanalizować całą sytuację i rozwiać pewne wątpliwości, które wokół tego się pojawiają, ale też wszystko w trosce o przyszłość zawodu lekarza w Polsce, bo brakuje nam ogromnie wielu lekarzy i to nie jest kwestia wyjazdu lekarzy za granicę. To tylko po części wygenerowało nam ten problem, duży problem wygenerował fakt, że w ciągu kilku ostatnich dekad wykształciliśmy za mało lekarzy na rynek polski i teraz musimy kształcić ich zdecydowanie więcej - mówił Czarnek.

Minister wskazał, że "sytuacje ustalania reguł, które miałyby eliminować lub powodować tylko niezdanie egzaminu po to, żeby studenci byli zobowiązani płacić za powtórkę, muszą być ocenione wybitnie negatywnie".

- Chcemy poznać rzeczywistość, dlatego w odpowiedzi na tę sytuacje wystosowaliśmy wraz z panem ministrem Adamem Niedzielskim pisma do uczelni i oczekujemy na informacje szczegółowe dotyczące losu studentów medycyny kierunków lekarskich na pierwszym roku studiów, zwłaszcza w obszarze przedmiotu anatomia - tłumaczył Czarnek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum