XVII Festiwal Nauki w Warszawie: płynem można oddychać

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 września 2013 20:58

Płyny zawierające rozpuszczony tlen ratują życie noworodkom, osobom z ciężkimi chorobami płuc, ludziom operowanym. Perfluorozwiązki potrafią nawet zastąpić na pewien czas krew.

XVII Festiwal Nauki w Warszawie: płynem można oddychać
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O syntetycznych związkach węgla i fluoru mówił podczas Festiwalu Nauki w Warszawie dr inż. Maciej Pilarek z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, stosowane w naukach biomedycznych oraz biotechnologii perfluorozwiązki to syntetyczne związki organiczne, w których pozostał szkielet węglowy, a wszystkie atomy wodoru z cząsteczek węglowodorów zostały zastąpione podstawnikami fluorkowymi. Taka zamiana skutkuje drastyczną zmianą własności fizykochemicznych. Związki stają się odporne na temperaturę, nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne. Są bezbarwne, bezzapachowe, klarowne.

Co w nich interesującego? Ich najciekawsza bioinżynierska właściwość polega na tym, że rozpuszczają ogromne ilości tlenu i dwutlenku węgla, czyli gazów oddechowych. Dzięki temu mogą być wykorzystane jako proste układy symulujące wymianę gazową, czyli po prostu umożliwiające przez krótki czas oddychanie płynem.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum