XVII Festiwal Nauki w Warszawie: płynem można oddychać
Płyny zawierające rozpuszczony tlen ratują życie noworodkom, osobom z ciężkimi chorobami płuc, ludziom operowanym. Perfluorozwiązki potrafią nawet zastąpić na pewien czas krew.

O syntetycznych związkach węgla i fluoru mówił podczas Festiwalu Nauki w Warszawie dr inż. Maciej Pilarek z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.
Jak podaje serwis Nauka w Polsce, stosowane w naukach biomedycznych oraz biotechnologii perfluorozwiązki to syntetyczne związki organiczne, w których pozostał szkielet węglowy, a wszystkie atomy wodoru z cząsteczek węglowodorów zostały zastąpione podstawnikami fluorkowymi. Taka zamiana skutkuje drastyczną zmianą własności fizykochemicznych. Związki stają się odporne na temperaturę, nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne. Są bezbarwne, bezzapachowe, klarowne.
Co w nich interesującego? Ich najciekawsza bioinżynierska właściwość polega na tym, że rozpuszczają ogromne ilości tlenu i dwutlenku węgla, czyli gazów oddechowych. Dzięki temu mogą być wykorzystane jako proste układy symulujące wymianę gazową, czyli po prostu umożliwiające przez krótki czas oddychanie płynem.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)