Wydział medyczny ponownie na Uniwersytecie Warszawskim. Najpierw kierunek lekarski

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, UW, Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 11:35

Jak wyjaśnił rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak, uczelnia po ponad 70 latach przerwy otwiera wydział medyczny. Kształcenie rozpocznie się 1 października 2023 roku.

Wydział medyczny ponownie na Uniwersytecie Warszawskim. Najpierw kierunek lekarski
Brama Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. PAP/Ae Zawada
  • Uniwersytet Warszawski zuruchomi Wydział Medyczny – zaplanowano około 60 miejsc
  • - Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy – napisał na rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak  na Twitterze
  • Jak wynika z oficjalnej informacji na ten temat, proces tworzenia i organizowania Wydziału Medycznego będzie wieloetapowy i stopniowy. W pierwszej kolejności uruchomiony zostanie kierunek lekarski

Powraca Wydział Medyczny na UW

29 czerwca po pozytywnej opinii członków Senatu Uniwersytetu Warszawskiego, rektor uczelni Alojzy Z. Nowak podpisał zarządzenie o utworzeniu Wydziału Medycznego.

- Po wyrażeniu pozytywnej opinii przez Senat UW powołałem właśnie Wydział Medyczny. Po ponad 70 latach przerwy Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy – napisał rektor na UW.

Jak czytamy w dalszej informacji, 1 września 2022 roku wejdzie w życie zarządzenie rektora UW w sprawie utworzenia tego wydziału. Będzie to nowy etap w historii uczelni, który będzie nawiązywał do ponad 200-letniej tradycji związanej z działalnością medyczną. Już 1 października 2023 roku studenci rozpoczną studia na kierunku lekarskim, na studiach stacjonarnych.

Historia wydziału i dalsze plany

Z oficjalnego komunikatu można się dowiedzieć, że Wydział Lekarski istniał na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1816–1950, ale jego tradycja sięga 1809 roku, w którym utworzono w Warszawie obok Szkoły Prawa także Szkołę Lekarską. Jednak Wydział Lekarski oraz Farmaceutyczny odłączono od UW wiosną 1950 roku. Utworzono z nich Akademię Medyczną w Warszawie (dzisiejszy WUM).

– Prace naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, jak łączyć wiedzę humanistyczną i medyczną, prowadząc interdyscyplinarne badania o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa. UW ma znaczące osiągnięcia i silną pozycję w fizyce, biologii, chemii, nanotechnologiach, sztucznej inteligencji, a także psychologii, etyce, moralności i innych dyscyplinach z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Wydział Medyczny będzie opierał się m.in. na interdyscyplinarności wiedzy naukowej z dziedzin wymienionych, ale także tych bezpośrednio związanych z medycyną – wyjaśnił rektor.

Kształcenie na Wydziale Medycznym UW będzie wyróżniało nowe podejście do edukowania przyszłych lekarzy, czyli zgodnego z ideą humanizacji medycyny. Tworzenie i organizowanie wspomnianego wydziału będzie wieloetapowe oraz stopniowe, dlatego w pierwszej kolejności uruchomiony zostanie kierunek lekarski.

Ze względu na specyfikę standardów kształcenia na tym kierunku, określonych przez MEiN, w pierwszych dwóch latach funkcjonowania nowego kierunku studiów kształcenie będzie oparte głównie na kadrze i zasobach UW, z częściowym udziałem lekarzy i innych specjalistów spoza uczelni – wskazano w komunikacie.

Kadra akademicka i studenci

Na Wydziale Medycznym zostanie zatrudnionych co najmniej 50 nauczycieli akademickich na stanowisku profesora, profesora uczelni lub posiadających stopień doktora habilitowanego, dla których UW będzie podstawowym miejscem pracy – przekazano w informacji prasowej. Zatrudnieni będą także inni nauczyciele akademiccy. Poziom zatrudnienia będzie stopniowo zwiększany w kolejnych latach działalności.

Od 1 października 2023 roku rozpocznie się kształcenie na kierunku lekarskim, początkowo zaplanowano 60 miejsc, ale w kolejnych latach limit będzie zwiększany. UW planuje w przyszłości uruchomienie także innych kierunków studiów, w tym także niestacjonarnych, studiów w języku angielskim i studiów podyplomowych.

W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny będzie użytkował pomieszczenia w budynku Centrum Nauk Biologiczno­-Chemicznych UW, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Jednak w dalszych latach zostanie wybudowany odrębny budynek dydaktyczny – czytamy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum