Wybitny hematolog prof. Niederwieser doktorem honoris causa WUM

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2017 20:45

Jeden z najwybitniejszych współczesnych hematologów na świecie, prof. Dietger Niederwieser odebrał tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wybitny hematolog prof. Niederwieser doktorem honoris causa WUM
Prof. Dietger Niederwieser odebrał tytuł doktor honoris causa WUM z rąk JM Rektora prof. Mirosława Wielgosia oraz dziekana I Wydziału Lekarskiego prof. Pawła Włodarskiego. Fot. Archiwum

Jak informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny, uczelnia doceniła profesora za ogromny dorobek naukowy, zasługi dla postępu transplantologii w świecie i współpracę naukową z WUM, która przyczyniła się do rozwoju transplantologii krwiotwórczej w Polsce.

Prof. Dietger Niederwieser jest światowym autorytetem w transplantologii krwiotwórczej, kierownikiem renomowanej Kliniki Hematologii i Onkologii na Uniwersytecie w Lipsku, twórcą Światowej Sieci Przeszczepianie Krwi i Szpiku (WBMT), autorem blisko 500 publikacji, 50 rozdziałów i ponad 700 streszczeń.

Nie jest to pierwszy tytuł doktora honoris causa przyznany profesorowi Niederwieserowi, posiada już tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Salonikach. Od wielu lat współpracuje z kierowanym przez prof. Wiesława W. Jędrzejczaka Zespołem Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

Z wnioskiem o uhonorowanie prof. Niederwiesera tym wyróżnieniem wystąpił w 2013 roku do Rady I Wydziału Lekarskiego WUM prof. Wiesław W. Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii Chorób Wewnętrznych WUM.

Recenzentami postępowania o przyznanie prof. Dietgerowi Niederwieserowi doktoratu honorowego byli: prof. Alois Gratwohl, były kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu w Bazylei, prof. Jerzy Hołowiecki, były kierownik Kliniki Hematologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Leszek Pączek, kierownik Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

W swojej recenzji prof. Alois Gratwohl zwrócił największą uwagę na pionierską rolę laureata we wdrożeniu do praktyki klinicznej przeszczepień po zredukowanym kondycjonowaniu, co umożliwiło zastosowanie ich u chorych ze schorzeniami towarzyszącymi lub w zaawansowanym wieku i zrewolucjonizowało dostęp do tej grupy metod leczenia osób starszych i bez innych patologii narządowych. Recenzent podkreślił wielką rolę profesora w międzynarodowej społeczności naukowej.

''Profesor Dietger Niederwieser jest jednym z najwybitniejszych współczesnych hematologów na świecie, znanym głównie w związku z jego ogromnymi osiągnięciami w transplantologii komórek krwiotwórczych.(…) Dał wiele dowodów bardzo przyjaznego stosunku do polskich ośrodków transplantologicznych i hematologicznych'' - napisał w recenzji prof. Jerzy Hołowiecki i podkreślił również wkład profesora w rozwój rejestru polskich dawców szpiku.

Prof. Leszek Pączek zaznaczył w swojej recenzji wieloletnią współpracę doktora honoris causa z Polską Grupą Białaczkową, Polską Szkołą Hematologii, a także Zespołem Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku WUM. Zwraca również uwagę na wprowadzoną przez profesora metodę zastosowania radioterapii skojarzonej z fludarabiną jako przygotowania do allotransplanatacji szpiku od dawców rodzinnych oraz dawców niespokrewnionych.

Prof. Dietger Niederwieser w latach 2006-2010 był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Szpiku (EBMT, następnie, w latach 2010-2013, prezydentem Światowego Towarzystwa Transplantacyjnego ( WBMT) i członkiem European Medicines Agency (EMEA).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum