Wśród faworytów do Nobla swojsko brzmiące nazwisko - Szostak

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2009 09:38

Listę naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, przedstawili analitycy z sekcji naukowej agencji Reutera. Wśród potencjalnych kandydatów do nagrody nie ma ani jednego Polaka, ale jest Amerykanin o polsko brzmiącym nazwisku.

Wśród faworytów do Nobla swojsko brzmiące nazwisko - Szostak
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na tegorocznej liście kandydatów do Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny znalazła się trójka odkrywców telomerów, tj. „czapeczek” chroniących zakończenia chromosomów. Ich naturalne skracanie się jest uważane za podstawę procesów starzenia i powstawania nowotworów. W skład trójki uczonych wchodzą: Elizabeth Blackburn z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, Carol Greider z Wydziału medycyny Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore oraz Jack Szostak z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Harvarda i z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa.

Według Davida Pendlebury'ego, analityka z agencji Reutera, który kandydatów do Nagród Nobla typuje od 1989 r., na nagrodę w tej samej dziedzinie szanse ma również para naukowców, która poświęciła się badaniu zjawiska „przepływu błon” w komórce. Są to James Rothman z Uniwersytetu Yale w New Haven (stan Connecticut, USA) oraz Randy Shekman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley oraz z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. Przepływ błon zachodzi w komórkach nieustannie, umożliwia im transport cząsteczek oraz komunikowanie się ze środowiskiem

Pretendentem do Nobla z medycyny i fizjologii jest też Japończyk Seiji Ogawa z Fundacji Hamano ds. Badań w zakresie Nauk o Życiu (Hamano Life Science Research Foundation) w Tokio, który odkrył, że technika rezonansu magnetycznego (MRI) może być wykorzystana do pomiarów przepływu tlenu w mózgu w czasie rzeczywistym. Ta metoda została nazwana funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) i pozwala badać aktywność różnych części mózgu oraz rozpoznawać różne zaburzenia w jego pracy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum