PAP/Rynek Zdrowia | 25-12-2010 16:19

Wrocław: zmiana nazwy z AM na UM ułatwi kontakty zagraniczne

Akademia Medyczna we Wrocławiu chce zmienić nazwę na Uniwersytet Medyczny. Zmiana nazwy ma podnieść prestiż szkoły i ułatwić jej kontakty z instytucjami naukowymi i uczelniami europejskimi.

Jak informowaliśmy już na portalu rynekzdrowia.pl, uchwałę w tej sprawie 20 grudnia podjął Senat uczelni. Obecnie  przygotowywana jest dokumentacja, która trafi do Ministerstwa Zdrowia.

– Jesteśmy jedyną uczelnią medyczną w Polsce, która nie zmieniła nazwy na Uniwersytet Medyczny. W kontaktach z instytucjami naukowymi w Europie zdarza się, że musimy tłumaczyć, jaki status ma  „Akademia”, ponieważ tam działają właśnie Uniwersytety Medyczne – wyjaśnia rzecznik wrocławskiej Akademii Medycznej Arkadiusz Foerster.

Starania o zmianę nazwy są możliwe dzięki otrzymaniu przez Wydział Nauk o Zdrowiu uprawnień do nadawania stopnia doktora.

Na uczelni pracuje dziś niemal 2 tys. osób, z czego ponad tysiąc to pracownicy akademiccy. Największą inwestycją  wrocławskiej Akademii Medycznej jest budowa Centrum Klinicznego. Tworzy je dziewięć dużych obiektów, w których działają lub w niedługim czasie rozpoczną działalność przychodnie i kliniki wchodzące w skład Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego. Zakończenie budowy planowane jest na marzec 2011 roku.