Wrocław: wybory rektora AM z jednym kandydatem?

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2012 11:08

Prof. Marek Ziętek prawdopodobnie będzie jedynym kandydatem w wyborach rektorskich na Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Prof. Maria Sąsiadek zrezygnowała z kandydowania.

Prof. Maria Sąsiadek, której kandydatura uznawana była za najpoważniejszą konkurencję dla urzędującego rektora prof. Marka Ziętka, zrezygnowała z ubiegania się o to stanowisko - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak podaje dziennik, według prof. Sąsiadek, wrocławskiej Akademii Medycznej potrzebny jest spokój, ponieważ konieczne jest uporządkowanie wielu spraw związanych z okolicznościami odejścia rektora Ryszarda Andrzejaka. Profesor chce uniknąć wywoływania sporów i tworzenia nowych podziałów.

Obecny rektor AM prof. Marek Ziętek już podjął decyzję o kandydowaniu na funkcję rektora. W oświadczeniu zapewniał, że ma świadomość problemów nurtujących uczelnię i odczuwa ciężar wielkiej odpowiedzialności za jej losy.

Do końca lutego potrwa zgłaszanie kandydatów na stanowisko rektora. Wybory odbędą się 16 marca. Obecny rektor prof. dr hab. Marek Ziętek pełni tę funkcję od końca maja 2011 roku. Zastąpił prof. Ryszarda Andrzejaka, który podał się do dymisji.

Przypomnijmy, że prof. Ziętek podpisał 25 stycznia dokument zawieszający byłego rektora prof. Ryszarda Andrzejaka na 6 miesięcy w prawach nauczyciela akademickiego oraz w funkcji kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego.

Jednocześnie rzecznikowi dyscyplinarnemu do spraw nauczycieli akademickich zostało zlecone przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie prof. Ryszarda Andrzejaka. Mam on zbadać, czy istnieją podstawy do skierowania sprawy do komisji dyscyplinarnej.

Przypomnijmy, że sprawa dotycząca plagiatu w pracy habilitacyjnej byłego rektora rozpoczęła się w listopadzie 2008 r. Wówczas oskarżenie o nierzetelność naukową w pracy habilitacyjnej prof. Andrzejaka wysunęli dr Jarosław Pająk oraz dr Zbigniew Półtorak z uczelnianej Solidarności 80.

Prof. Andrzejakowi zarzucono, że w pracy z 1993 r. dopuścił się plagiatu, przepisując kilkanaście stron z obronionej w 1986 r. pracy doktorskiej obecnej dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz. Plagiat miał też polegać na zapożyczeniu wyników badań grupy kontrolnej z wcześniejszej o 14 lat pracy habilitacyjnej prof. Witolda Zatońskiego.

W lipcu 2010 r. sprawą zajął się zespół ds. etyki w nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego członkowie orzekli, że praca habilitacja prof. Andrzejaka jest plagiatem. Sam były rektor Akademii Medycznej (w kwietniu 2011 r. rektor prof. Ryszard Andrzejak podał się do dymisji) twierdzi, że nie popełnił plagiatu. Zbadaniem sprawy zajęli się naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak podała Gazeta Wyborcza, członkowie Rady Wydziału Lekarskiego CM UJ uznali, że w habilitacji profesora Ryszarda Andrzejaka doszło do naruszenia praw autorskich innych osób i do nierzetelności naukowej. Dalsza decyzja należy do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum