Wrocław: w nowym laboratorium zajmą się zaawansowanymi terapiami komórkowymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 18:09

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uruchomi w tym roku Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Zaawansowanych Terapii Komórkowych. Laboratorium posłuży do wytwarzania leków stosowanych w terapii zaawansowanej m.in. glejowych komórek węchowych, które użyto do leczenia rdzenia kręgowego.

Wrocław: w nowym laboratorium zajmą się zaawansowanymi terapiami komórkowymi
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski w czwartek (25 kwietnia) na konferencji prasowej podkreślił, że centrum będzie służyć zarówno nauce, jak i komercjalizacji projektów wytworzonych przez naukowców oraz rozwijaniu badań klinicznych.

Prorektor poinformował, że centrum powstaje dzięki funduszom pochodzącym z programu "Regionalna Inicjatywa Doskonałości" dotowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na potrzeby centrum pozyskano już prawie 12 mln zł, a potrzeba jeszcze kilku milionów, by rozpoczęło ono działanie. Laboratorium przechodzi ostatni etap wyposażania w specjalistyczny sprzęt.

Dr Wojciech Fortuna kierownik ds. wytwarzania w centrum przypomniał, że w 2012 roku w operacji leczenia przeciętego rdzenia kręgowego u Dariusza Fidyki użyto glejowych komórek węchowych, które przygotował Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

- Obecnie do kolejnej takiej operacji będziemy mogli takie komórki namnożyć w ciągu dwóch tygodni w naszym laboratorium. Uczelnia uzyskała już rejestrację glejowych komórek węchowych w Europejskiej Agencji Medycznej. Musimy jednak jeszcze odpowiednio doposażyć laboratorium, by dostać pozwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Przez te sześć lat przepisy unijne tak się zmieniają, że trudno nadążyć z wymaganiami formalnymi i sprzętowymi - powiedział dr Fortuna.

Neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr hab. Paweł Tabakow przeprowadził operację przeszczepu glejowych komórek węchowych u Dariusza Fidyki, po którym to zabiegu pacjent odzyskał czucie w nogach i ograniczony zakres ruchu, m.in. jeździ rowerem, chodzi w ortezach.

- Mamy w projekcie "Wrocław Walk Again" od zeszłego roku wytypowanego kolejnego pacjenta do drugiego takiego przeszczepu. Obawiam się, że procedury i wymagania unijnych urzędników mogą zniweczyć nasz wysiłek. Chciałbym do końca tego roku wyznaczyć datę operacji drugiego pacjenta. Na razie czekamy i stoimy w miejscu - powiedział Tabakow.

Dr Tomasz Gębarowski koordynator ds. wdrażania zaawansowanych terapii komórkowych w centrum poinformował, że glejowe komórki węchowe, jako lek w terapii zaawansowanej uczelnia zarejestrowała w Europejskiej Agencji Medycznej (EMA) w czerwcu 2018 roku. Jest to pierwszy zarejestrowany produkt komórkowej terapii zaawansowanej na terenie Unii Europejskiej do leczenia przerwanego rdzenia kręgowego.

- Glejowe komórki węchowe są dla nas priorytetem, ale centrum daje możliwości prowadzenia wielu terapii także tych dotyczących onkologii czy stomatologii. Kolejnym celem może być np. medycyna regeneracyjna - powiedział dr Gębarowski.

Wyjaśnił, że terapią zaawansowaną jest w myśl obecnych unijnych przepisów już przeszczepianie komórek w miejsce inne niż to, skąd zostały pobrane. - W myśl przepisów komórki są lekiem w tej terapii i jeśli chce się je przeszczepić a także podjąć się ich hodowli, to wymaga to osobnej rejestracji - powiedział dr Gębarowski.

Kierownik centrum dr bab. Ewa Barg podkreśliła, że placówka zapewnia nie tylko zaplecze i usługi medyczne, ale również obsługę administracyjną, prawną, która jest niezwykle ważna np. w komercjalizacji badań. - Zainteresowanie lekarzy takimi terapiami jest ogromne, ale znajomość i świadomość procedur pozostaje niewielka - powiedział dr Barg.

Roman Skiba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum