Wrocław: uczeni z AM wzywają do dymisji rektora i prorektorów

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2011 17:03

Rektor i prorektorzy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich powinni podać się do dymisji - stwierdzili członkowie rady Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego wrocławskiej uczelni.

Wrocław: uczeni z AM wzywają do dymisji rektora i prorektorów

Rada Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego Akademii Medycznej we Wrocławiu jednogłośnie przyjęła uchwałę w której uznała, że do dymisji natychmiast powinien podać się nie tylko rektor Ryszard Andrzejak, ale także cała czwórka prorektorów: prof. Halina Milnerowicz, prof. Marek Ziętek, prof. Jerzy Rudnicki i prof. Mariusz Zimmer - informuje portal gazeta.pl.

Zdaniem naukowców uczelni najbardziej szkodzi brak klarownego określenia, kto teraz stoi na jej czele. Prof. Marian Klinger podkreślał, że środowisko akademickie wrocławskiej uczelni nie chce być odbierane jako bierne ciało, które nie reaguje, kiedy dzieje się ewidentnie źle. Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego jest największym wydziałem akademii. Uchodzi także za najmocniejszy pod względem naukowym.

Przypomnijmy, że rektor Ryszard Andrzejak w marcu ogłosił, że będzie na urlopie, dopóki członkowie Rady Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego nie zdecydują, czy profesor popełnił plagiat w swojej pracy habilitacyjnej, czy też nie.

Rektor zdecydował się na skorzystanie z urlopu po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia. Resort chciał odwołania rektora, jednak Uczelniane Kolegium Elektorów wrocławskiej akademii było przeciwne odwołaniu.

Na swego zastępcę wyznaczył prof. Jerzego Rudnickiego, prorektora ds. klinicznych, choć statut AM stanowi, że pod nieobecność rektora pełniącym obowiązki jest prorektor ds. naukowych, czyli prof. Marek Ziętek. W tej sprawie władze wrocławskiej uczelni spotkały się z wiceministrem zdrowia Andrzejem Włodarczykiem.

Jak informował nas Piotr Olechno z Ministerstwa Zdrowia, zgodnie ze statutem uczelni rektora podczas jego urlopu zastąpi prof. Marek Ziętek, jednak rzecznik zapowiedział, że prof. Rudnickiemu zostaną jednak również powierzone dodatkowe obowiązki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum