×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wrocław: sprawdzą, czy doktorat był plagiatem

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia31 stycznia 2011 13:03Aktualizacja: 31 stycznia 2011 13:12

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów poleciła władzom Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu powołanie recenzentów, którzy mają ponownie ocenić, czy praca doktorska Mariana Grybosia, szefa I Kliniki i Katedry Ginekologii i Położnictwa, była plagiatem.

Wrocław: sprawdzą, czy doktorat był plagiatem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sprawę badał rzecznik dyscyplinarny Akademii Medycznej, a następnie komisja dyscyplinarna, która dwa lata temu uznała, że Marian Gryboś plagiatu nie popełnił: przepisanie kilkunastu stronic z cudzej pracy, bez podania źródła, nie było naruszeniem zasad rzetelności naukowej.

Wobec takiego stanowiska Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów wystąpiła do Rady Wydziału Lekarskiego o powołanie recenzentów, którzy raz jeszcze przeanalizują doktorat. Jak informuje Gazeta Wyborcza, na posiedzeniu 28 stycznia powołanych zostało dwoje recenzentów. Przygotowanie opinii zajmie im kilka miesięcy.

Przypomnijmy, że Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów decyzją z 30 września 2010 r. zawiesiła na trzy lata uprawnienia Rady Wydziału Lekarskiego do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk medycznych. Doszło do tego m.in. na skutek doniesień związkowców, którzy od dłuższego czasu monitorują rzetelność pracowników naukowych.

Portal rynekzdrowia.pl zapytał Arkadiusza Förstera, rzecznika prasowego AM, dlaczego nie robi tego środowisko naukowe uczelni. Rzecznik odpowiedzi nie udzielił, ponieważ – jak zaznaczył – wykraczałoby to poza jego kompetencje.

Dr Zbigniew Półtorak, przewodniczący Komisji Krajowej Federacji Regionów oraz Komisji Zakładowych Solidarność 80 i jednocześnie szef regionu dolnośląskiego, wyjaśnił portalowi rynekzdrowia.pl, że zainteresowanie tą sferą wynika ze statutu związku. Zdementował jednocześnie doniesienie Gazety Wyborczej, że zawiadomienie o naruszenie zasad rzetelności naukowej przez prof. Mariana Grybosia zgłosiła władzom uczelni jesienią 2008 r. jego organizacja.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum