Wrocław: skonstruował wózek inwalidzki sterowany oddechem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 12:12

Ruch głowy i mocne dmuchnięcie powietrza w rurkę wystarczą, by poruszać się wózkiem inwalidzkim skonstruowanym przez doktoranta Politechniki Wrocławskiej - Marcina Skórę.

Wrocław: skonstruował wózek inwalidzki sterowany oddechem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wystarczy usiąść na wózku, założyć słuchawki z zamontowaną na nich rurką, dmuchnąć w nią powietrze, przechylić głowę i w zasadzie można jechać - wyjaśnił PAP konstruktor wózka Marcin Skóra.

Kierunek ruchu pojazdu i jego szybkość zależą od pochylenia głowy osoby sterującej. - Jeśli odchylimy głowę pod jakimś kątem w lewo lub w prawo, to wózek skręci we wskazaną przez nas stronę. Im bardziej głowa jest pochylona, tym szybciej można jechać - powiedział konstruktor. 

Wózek porusza się na czterech kołach, z czego dwa są napędzane osobnymi silnikami. Zakładane na głowę słuchawki i umieszczone na nich elementy, pełnią funkcję "modułu sterującego" urządzeniem. 

- Słuchawki służą tylko do tego, aby zamocować na nich niezbędne urządzenia. Głównym elementem pomiarowo-sterującym jest płytka elektroniczna, którą trzeba było zamocować na głowie osoby sterującej. Właśnie na niej umocowano czujnik ciśnienia - wyjaśnił Skóra. 

Konstruktor przyznał, że jemu kierowanie wózkiem nie sprawia już kłopotów. Jednak osoby, które próbowały tej sztuki, za pierwszym razem poruszały się z "dużą dozą asekuracji". - Podstawowe ruchy opanowywały jednak szybko - zaznaczył. 

Wózek sterowany oddechem najbardziej przyda się chorym, którzy nie mają wystarczającej siły w nogach i rękach, by kierować zwykłym wózkiem. Będzie służył też osobom o sparaliżowanych kończynach, ale mogącym swobodnie poruszać głową. 

Marcin Skóra swój projekt chce rozwijać w ramach przygotowywanej pracy doktorskiej. - Zamierzam dopracować sposób sterowania, by pojazd był jeszcze bardziej intuicyjny i przyjazny użytkownikowi. Chciałbym też zastosować nowocześniejsze silniki w pojeździe oraz "uodpornić" go na awarie elektroniki, układu napędowego - zapowiada wynalazca. 

Na razie trudno oszacować, jak duży może być koszt urządzenia. - Sprawdzałem, ile pieniędzy potrzebowałem na wykonanie prototypu. Koszt  części to ok. 2,5 tysiąca zł. Jednak wyliczenia te nie obejmują kosztów zatrudnienia pracownika czy wyposażenia warsztatu" - podkreślił. 

Dodał, że prawdopodobnie nie będzie mógł opatentować technologii, jeśli jej konstrukcja będzie powszechnie znana, bo została dokładnie opisana w mediach. - Natomiast patent nie jest przecież tak bardzo potrzebny, ważne, aby wózek służył ludziom - powiedział Skóra.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum