Wrocław: prof. Salim Yusuf doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2015 17:39

Kanadyjski kardiolog i epidemiolog prof. Salim Yusuf odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Naukowiec jest twórcą największego na świecie badania, oceniającego wpływ zmian społecznych na choroby sercowo-naczyniowe.

Wrocław: prof. Salim Yusuf doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego
Fot. Archiwum

Profesor Salim Yusuf prowadzi obecnie największe w historii, prospektywne badanie epidemiologiczne, oceniające wpływ zmian społecznych zarówno na występowanie chorób sercowo-naczyniowych, jak i na wszystkie tzw. choroby cywilizacyjne. Badania prowadzone są w 22 krajach u ponad 155 tys. osób z siedmiuset społeczności o różnych poziomach dochodów.

W ramach tego projektu naukowiec współpracuje z wrocławską uczelnią. W 2007 r. podpisano umowę o współpracy między Akademią Medyczną we Wrocławiu a Uniwersytetem McMaster w kanadyjskim Hamilton.

W wyniku tej umowy Akademia Medyczna we Wrocławiu przystąpiła do projektu badawczego o akronimie PURE (Population Urban Rural Epidemiological Study). W grupie obserwowanej przez zespół wrocławskich badaczy jest ponad 2000 osób.

Jak mówiła w laudacji dziekan Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego prof. Joanna Rymaszewska, badania epidemiologiczne prowadzone pod kierownictwem prof. Yusufa w ponad 60 krajach, na wszystkich zamieszkałych kontynentach, wykazały, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych na całym świecie zależy od kilku tych samych czynników.

Badania te doprowadziły do lepszego zrozumienia wpływu zmian społecznych na zachowania i czynniki ryzyka oraz ich wpływu na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

- W czasie ostatnich trzech dekad prof. Yusuf zbudował strukturę składającą się z ponad 1500 ośrodków w 85 krajach, która umożliwia prowadzenie badań klinicznych i epidemiologicznych zarówno w Kanadzie, jak i na całym świecie - podkreślono w laudacji.

Odbierając tytuł prof. Salim Yusuf powiedział, że czuje się zaszczycony tym wyróżnieniem. - To dla mnie wielki zaszczyt odbierać tytuł doktora honoris causa w mieście, z którego pochodzi tak wielu noblistów. Czuję się wyróżniony, że dostrzeżono moje badania - dodał.

Prof. Salim Yusuf jest dyrektorem Instytutu Badań Zdrowia Ludności w Kanadzie oraz wiceprezydentem ds. nauki grupy szpitali Hamilton Health Sciences. Studia medyczne ukończył w 1976 r. w Bangalore w Indiach. Na Uniwersytecie Oksfordzkim wraz z Richardem Peto i Peterem Sleight zainicjował koncepcję dużych i prostych badań klinicznych oraz metaanaliz. W latach 80. pracował w USA, specjalizując się m.in. w leczeniu zaburzeń czynności lewej komory serca.

W 1992 r. przeniósł się na Uniwersytet McMaster w Kanadzie, gdzie stworzył międzynarodowy program badawczy, zajmujący się leczeniem i profilaktyką chorób układu krążenia. Uwieńczeniem programu było utworzenie Instytutu Badań Zdrowia Ludności, którym kieruje do dziś.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum