Wrocław: prof. Ryszard Andrzejak podał się do dymisji

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2011 15:53

W czwartek (21 kwietnia) prof. Ryszard Andrzejak, rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu podał się do dymisji. Dymisję z funkcji prorektora do spraw nauki złożył także prof. Marek Ziętek.

Wrocław: prof. Ryszard Andrzejak podał się do dymisji
- Rektor Andrzejak zgłosił gotowość do dymisji w związku z zamieszaniem wokół jego urlopowaniem od obowiązków rektorskich, uzgodnionym zresztą z Departamentem Prawnym Ministerstwa Zdrowia. Chcąc uciąć wszelkie spekulacje związane z tym, czy jest na urlopie, czy nie, dla dobra uczelni oddał się do dyspozycji Ministra Zdrowia - powiedział portalowi rynek zdrowia.pl Arkadiusz Förster, rzecznik AM we Wrocławiu.

Ministerstwo Zdrowia poprosiło prof. Ryszarda Andrzejaka, by do końca przyszłego tygodnia, tj. do 29 kwietnia pełnił jeszcze funkcję rektora wrocławskiej uczelni.

W piątek (22 kwietnia) natomiast, po obradach Kolegium Rektorskiego dymisję z funkcji prorektora ds. nauki, złożył prof. dr hab. Marek Ziętek. Prof. Ziętek zastępował urlopowanego ostatnio rektora Andrzejaka. Jak tłumaczył dziennikarzom, jego decyzja związana jest z atmosferą jak panuje na Akademii Medycznej.

- Prof. Andrzejak zapowiadał, że odsunie się od kierowania uczelnią, gdy tymczasem miał wpływ na jej pracę poprzez przychylnych mu prorektorów - mówi prof. Ziętek.

Dodał, że był w gronie zarządzających uczelnią jednym, który stoi po "przeciwnej stronie barykady prof. Andrzejaka".

- Dla dobra instytucji i uniknięcia oskarżeń, że usilnie trzymam się stanowiska postanowiłem złożyć dymisję - mówił prof. Ziętek. Dodał, że podejmując swoją decyzję nie wiedział o tym, że prof. Andrzejak złożył w ministerstwie gotowość do dymisji.

Przypomnijmy, że rektor Ryszard Andrzejak miał przebywać na urlopie, dopóki członkowie Rady Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego nie zdecydują, czy profesor popełnił plagiat w swojej pracy habilitacyjnej, czy też nie.

Cała sprawa dotycząca rzekomengo plagiatu w pracy habilitacyjnej rektora rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku. Wówczas oskarżenie o nierzetelność naukową w pracy habilitacyjnej prof. Andrzejaka wysunęli dr Jarosław Pająk oraz dr Zbigniew Półtorak z uczelnianej Solidarności 80.

Solidarność 80 zarzuciła rektorowi, że w pracy z 1993 roku dopuścił się plagiatu, przepisując kilkanaście stron z obronionej w 1986 r. pracy doktorskiej obecnej dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

Plagiat miał też polegać na zapożyczeniu wyników badań grupy kontrolnej z wcześniejszej o 14 lat pracy habilitacyjnej prof. Witolda Zatońskiego, obecnie kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum