×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wrocław: prof. Frostell doktorem honoris causa Akademii Medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 marca 2011 14:01

Kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie, prof. Claes Goran Frostell, został w środę (30 marca) uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Wrocław: prof. Frostell doktorem honoris causa Akademii Medycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W laudacji prof. Joanna Rymaszewska podkreśliła, że Frostell jest jednym z największych autorytetów z zakresu biotechnologii tlenku azotu i jego wykorzystania w praktyce klinicznej. Zwróciła także uwagę na trwającą od wielu lat współpracę wrocławskiej uczelni z Instytutem Karolińskim, której rozpoczęcie było możliwe m.in. dzięki Frostellowi.

W 2004 r. to właśnie z jego inicjatywy zorganizowano we Wrocławiu ośrodek badań eksperymentalnych z zakresu intensywnej terapii. W 2006 r. rektorzy Akademii Medycznej i Instytutu Karolińskiego podpisali umowę o wzajemnej współpracy naukowej i szkoleniowej, która została przedłużona w 2009 r.

Prof. Claes Goran Frostell urodził się 3 maja 1952 r. w Sollentuna w Szwecji. Studia medyczne ukończył w Instytucie Karolińskim w 1977 r. Dziesięć lat później uzyskał specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii. W 2001 r. uzyskał tytuł profesora anestezjologii, a w 2005 r. został mianowany kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu Karolińskiego w Szpitalu Solna, głównym centrum klinicznym Instytutu.

Frostell jest autorem i współautorem 70 prac opublikowanych w światowych czasopismach medycznych z zakresu anestezjologii, intensywnej terapii, kardiologii, pulmonologii, pediatrii i patofizjologii. Jest również autorem 20 publikacji przeglądowych, artykułów redakcyjnych, listów do redakcji i rozdziałów w 14. specjalistycznych podręcznikach. Wspólnie z Warrenem M. Zapolem został w 2003 r. laureatem nagrody Odkrywca roku za wprowadzenie innowacyjnej terapii wziewnym tlenkiem azotu.

Nadanie tytułu doktora honoris causa połączone było z uroczystością promocji doktorskich w Akademii Medycznej, a jednocześnie zapoczątkowało obchody 200 lat medycyny uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum