Wrocław: politechnika rozwija informatykę biomedyczną
Na Politechnice Wrocławskiej powstało laboratorium informatyki biomedycznej, w którym będą prowadzone badania m.in. nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu lekarzy i we wczesnym diagnozowaniu choroby Alzheimera.

Uruchomienie nowoczesnego laboratorium wiąże się z otwarciem nowego kierunku studiów na Politechnice Wrocławskiej - informatyki medycznej. Jak poinformował w poniedziałek (14 grudnia) Michał Ciepielski z biura prasowego wrocławskiej uczelni, Politechnika Wrocławska zdecydowała się na uruchomienie nowego kierunku studiów, ponieważ informatyka zaczyna odgrywać coraz większa rolę w medycynie.
- Chodzi nie tylko o wykorzystanie sieci komputerowych i medycznych baz danych, ale także zastosowanie informatyki w tworzeniu elektronicznych kart pacjenta czy w przetwarzaniu sygnałów biomedycznych uzyskanych podczas badań diagnostycznych - powiedział Ciepielski.
Studencie nowego kierunku mogą korzystać z nowoczesnego laboratorium, w którym są prowadzone zajęcia związane z grafiką komputerową i wirtualną rzeczywistością.
W nowym laboratorium ma być realizowany m.in. projekt z zakresu zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w kształceniu lekarzy neurochirurgów.
- Nie ma chyba nic bardziej skomplikowanego niż operacje na mózgu. Jakiekolwiek błędy niosą ze sobą ogromne i często nieodwracalne konsekwencje. Idea naszego projektu jest taka, żeby neurochirurg mógł się przygotować do konkretnej operacji i przetestować różne rozwiązania właśnie przy użyciu wirtualnej rzeczywistości - powiedział dr hab. Mirosław Łątka z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.
W laboratorium wrocławskiej uczelni będzie również realizowany projekt dotyczący wczesnej diagnostyki choroby Alzhaimera. Badania mW laboratorium wrocławskiej uczelni będzie również realizowany projekt dotyczący wczesnej diagnostyki choroby Alzhaimera. Badania mają dotyczyć zaburzeń równowagi u pacjentów, u których tę chorobę zdiagnozowano. Wykorzystywane w nich będą urządzenia 3D oraz platforma posturograficzna, przy pomocy której sprawdzana jest dynamika środka ciężkości.
- Osoby zdrowe mają problem z zachowaniem równowagi, gdy zamykają oczy. Istnieją hipotezy, że osoby cierpiące na chorobę Alzhaimera są bardziej stabilne w momencie, w którym mają zamknięte oczy. Chcemy zbadać, w którym etapie choroby takie zaburzenia równowagi występują. Jest to o tyle istotne, że może znacząco przyspieszyć wykrycie choroby. Dodatkowo takie badanie diagnostyczne będzie dużo tańsze od stosowanych dotychczas rozwiązań - podkreśla dr hab. Łątka.
W projekty prowadzone przez wrocławską uczelni zaangażowane są ośrodki medyczne z Wrocławia i Opola.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)