Wrocław: odwołają rektora Akademii Medycznej?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2010 12:15

Podczas posiedzenia, które odbędzie się 5 listopada br., senat Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich zadecyduje, czy wszcząć procedurę odwoławczą rektora uczelni.

Wrocław: odwołają rektora Akademii Medycznej?
W piśmie z dnia 27 października wiceminister Adam Fronczak, działając z upoważnienia minister zdrowia Ewy Kopacz, zawiesił Ryszarda Andrzejaka w „pełnieniu funkcji Rektora Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, do czasu rozpatrzenia przez Senat wniosku o odwołanie”.

– W piśmie z resortu zdrowia zawarta jest sugestia dotycząca odwołania rektora z pełnionej przez niego funkcji, jednak to nie Senat odwołuje rektora. Senat może jedynie wszcząć procedurę odwoławczą i zwrócić się z tą sugestią do Kolegium Elektorów. Dopiero ono ma moc odwoławczą – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Arkadiusz Förster, rzecznik prasowy uczelni.

Podczas piątkowego posiedzenia senat wrocławskiej Akademii Medycznej może jednak zdecydować, że nie wszczyna procedury odwoławczej. Z pisma MZ wynika, że prof. Ryszard Andrzejak jest zawieszony w pełnieniu funkcji rektora „do czasu rozpatrzenia przez Senat Uczelni wniosku o odwołanie”.

Jeśli procedura odwoławcza nie zostanie wszczęta, czy oznacza to, że prof. Andrzejak pełni dalej funkcję rektora a zawieszenie przestaje obowiązywać? Z prośbą o wyjaśnienie tych wątpliwości do Ministerstwa Zdrowia zwrócił się prof. Marek Ziętek, po. rektora, dotychczasowy prorektor ds. nauki uczelni. Uczelnia czeka na odpowiedź.

O popełnienie plagiatu prof. Ryszard Andrzejak został oskarżony w listopadzie 2008 r. W swojej pracy habilitacyjnej miał skopiować kilkadziesiąt fragmentów z publikacji innych naukowców. Przez prawie dwa lata nie zweryfikowano zarzutów.

Prof. Ryszard Andrzejak nie zgadza się z nimi, podobnie jak z zarzutami, które spowodowały zawieszenie go w pełnieniu funkcji rektora. W oświadczeniu adresowanym do minister zdrowia pisze, że „Jedyną dopuszczalną przesłanką (...) wniosku o odwołanie rektora jest przypadek stwierdzenia istotnych naruszeń przez rektora przepisów prawa lub statutu, a taki przypadek w związku z pełnieniem przeze mnie funkcji rektora AM nie wystąpił”.

Podkreśla też, że zarzut plagiatu nie może być stwierdzony poza obowiązującymi procedurami. Przypomina, że w sprawie nadania mu stopnia doktora habilitowanego zostało wznowione postępowanie i „tylko w tym wznowionym postępowaniu może być ostatecznie rozstrzygnięta sprawa zarzucanego mi plagiatu”. Dlatego zawieszenie go w pełnieniu funkcji rektora uważa za bezpodstawne.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum