Wrocław: o przyszłości nauki z 350 naukowcami z całego świata

Autor: wroclaw.pl/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 20:14

Blisko 350 naukowców weźmie udział w konferencji na temat przyszłości europejskiej nauki, która w poniedziałek (16 września) rozpoczęła się we Wrocławiu. W trzydniowym spotkaniu wezmą udział m.in. laureaci Nagrody Nobla - Robert Huber, w dziedzinie chemii, i Bert Sakmann, w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Wrocław: o przyszłości nauki z 350 naukowcami z całego świata
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bert Sakmann w 1976 wraz z fizykiem niemieckim Erwinem Neherem wynalazł technikę patch-clamp pozwalającą na mierzenie aktywności elektrycznej komórek i badanie właściwości kanałów jonowych znajdujących się w błonie cytoplazmatycznej.

Sakmann zajmował się też mechanizmami pobudzania komórek nerwowych przez ß-endorfiny. W 1991 otrzymał wspólnie z Neherem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie funkcji pojedynczych kanałów jonowych w komórkach.

Naukowcy do czwartku (19 września) będą dyskutować m.in. o przyszłości informatyki, prawie europejskim, integralności świata akademickiego oraz przyszłości sztuki klasycznej w nowoczesnym świecie.

Konferencja zatytułowana "Przyszłość europejskiej nauki i szkolnictwa - wyzwania kolejnych 25 lat" towarzyszy obchodom 25-lecia powstania Academia Europaea. To prestiżowa instytucja zrzeszająca trzy tysiące uczonych z państw europejskich, reprezentujących różne dyscypliny naukowe. W 2011 r. we Wrocławiu otwarto drugie po Londynie biuro tej instytucji. Rok później biuro Academia Europaea uruchomiono również w Barcelonie.

Członkami Academia Europaea jest większość europejskich laureatów Nagrody Nobla. Do stowarzyszenia należy 50 naukowców z Polski, w tym sześciu z Wrocławia.

Oprócz noblistów są także Mosze Vardi, laureat Nagrody Godla - najważniejszego wyróżnienia przyznawanego w dziedzinie informatyki, Tom Kibble  - współodkrywca tzw. boskiej cząstki.

Na spotkania w ramach konferencji wejść mogą wszyscy chętni, naukowcy i studenci. Wystarczy się zarejestrować za pośrednictwem strony imprezy: www.ae2013wroclaw.com.

Więcej: www.wroclaw.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum