×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wrocław: kolegium elektorów (już w pełnym składzie) odwoła rektora AM?

Autor: RR/Rynek Zdrowia02 lutego 2011 11:39

Po wyborach uzupełniających do Uczelnianego Kolegium Elektorów Akademii Medycznej we Wrocławiu nie ma przeszkód prawnych, by zajęło się ono sprawą posądzanego o plagiat w pracy habilitacyjnej rektora Ryszarda Andrzejaka.

Wrocław: kolegium elektorów (już w pełnym składzie) odwoła rektora AM?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trzecia, ostatnia tura wyborów uzupełniających zakończyła się 1 lutego. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 4 lutego.

Przeprowadzenie wyborów było konieczne, ponieważ Ministerstwo Zdrowia zakwestionowało decyzje podjęte przez Kolegium Elektorów na posiedzeniu 29 listopada 2010 roku. Kolegium obradowało wówczas w niepełnym, niestatutowym składzie nad odwołaniem rektora Andrzejaka, który został zawieszony przez resort zdrowia w sprawowaniu funkcji. Nakazano również powtórzenie głosowania, tym razem w pełnym, 115-osobowym składzie.

– W pierwszych dniach marca, już w pełnym składzie, Kolegium będzie decydować o odwołaniu rektora. Nie powinno być żadnych formalnych przeszkód, aby mogło się zebrać i zagłosować – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl. Arkadiusz Förster, rzecznik prasowy Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wyjaśnił również, że marcowy termin obrad związany jest sesję egzaminacyjną: wśród elektorów są, oprócz profesorów i pracowników uczelni, również studenci.

Dr Zbigniew Półtorak, przewodniczący Komisji Krajowej Federacji Regionów i Komisji Zakładowych Solidarność 80, jednocześnie szef regionu dolnośląskiego, który nagłośnił sprawę naruszenia zasad rzetelności naukowej przez rektora, powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że Ryszard Andrzejak zawiódł zaufanie środowiska, a jego przystąpienie do pracy w charakterze rektora nazajutrz, po tym jak został odwołany przez MZ, było niezgodne z prawem. Dodał też, że związek zamierza ujawnić kolejne plagiaty w środowisku naukowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum