Wrocław: Międzynarodowy Kongres Chirurgów tuż, tuż

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 września 2009 08:22

Na trzydniowy Kongres przyjedzie 16 września ponad 2 tys. chirurgów z Polski i ze świata, a wśród nich takie sławy jak prof. Stanley Dudrick z Uniwersytetu Yale - twórca żywienia pozajelitowego, czy wybitny chirurg naczyniowy - prof. Peter Gloviczki z Kliniki w Mayo w USA.

Tematem przewodnim kongresu będzie chirurgia stanów nagłych, a główne kongresowe obrady poprzedzą organizowane w Hali Stulecia warsztaty laparoskopowo-endoskopowe.
Prof. Wojciech Witkiewicz - prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich i organizator Kongresu mówi, że odbędą się m.in. pokazy chirurgii małoinwazyjnej czy najmłodszej dziedziny sztuki chirurgicznej - chirurgii metabolicznej, która pozwala leczyć otyłość i cukrzycę typu 2.

Chirurdzy mają się też zastanawiać nad szkoleniem młodych chirurgów, bo – jak twierdzi prof. Witkiewicz, dziś trening młodego chirurga nie różni się od szkolenia pilotów czy astronautów. Trzeba ich uczyć różnorodnych technik, także komputerowych, wykorzystując w tym celu najnowocześniejsze symulatory, trenażery i skale ocen zdolności manualnych. Ma nadzieję, że dzięki takim spotkaniom uda się zachęcić obecnych i przyszłych studentów medycyny do wyboru tej trudnej specjalizacji.
Przyznaje przy tym, że liczba zainteresowanych chirurgią bardzo spadła, a w środowisku chirurgów pojawiła się demograficzna luka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum