Wojskowy Instytut Medyczny i Uniwersytet Warszawski będą wspólnie tworzyć kierunek lekarski

Autor: oprac. KM • Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny18 października 2022 08:53

Wojskowy Instytut Medyczny będzie współpracował z Uniwersytetem Warszawskim w zakresie tworzenia kierunku lekarskiego. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 14 października.

Wojskowy Instytut Medyczny i Uniwersytet Warszawski będą wspólnie tworzyć kierunek lekarski
Wojskowy Instytut Medyczny i Uniwersytet Warszawski podpisały porozumienie o współpracy. Fot. Wojskowy Instytut Medyczny (wim.mil.pl)
  • 14 października zostało podpisane porozumienie w sprawie tworzenia kierunku lekarskiego i prowadzenia kształcenia na Uniwersytecie Warszawskim
  • Porozumienie podpisał szef Wojskowego Instytutu Medycznego gen. prof. Grzegorz Gielerak i rektor UW Alojzy Nowak
  • Współpraca będzie miała charakter organizacyjny oraz dydaktyczno-badawczy
  • Kształcenie kadr medycznych będzie jednym z tematów XVIII Forum Rynku Zdrowia, które odbędzie się 24 i 25 września w hotelu Sheraton w Warszawie. Wszystkie debaty będzie można oglądać on-line po rejestracji. ZAREJESTRUJ SIĘ

UW i WIM będą współpracować przy tworzeniu kierunku lekarskiego

Uniwersytet Warszawski i Wojskowy Instytut Medyczny będą współpracowały w zakresie tworzenia na UW kierunku lekarskiego i prowadzenia kształcenia - dowiadujemy się z komunikatu przekazanego przez WIM.

Wydarzenie to "rozpoczyna okres intensywnej pracy pomiędzy jej stronami, mającej na celu zorganizowanie innowacyjnego, ukierunkowanego na rozwój naukowo-badawczy oraz humanizację medycyny kierunku lekarskiego w Polsce" - czytamy. Wojskowy Instytut Medyczny ma być głównym partnerem UW w realizacji projektu od strony klinicznej. 

Zaawansowane kształcenie kliniczne ma rozpocząć się na studiach medycznych na Uniwersytecie Warszawskim już za trzy lata, za rok natomiast pierwsi studenci rozpoczną naukę medycyny na tej uczelni.

Nie będą to zwykłe studia, ponieważ, jak zapowiada WIM, program kształcenia będzie tworzony nie tylko zgodnie z ideą humanizacji medycyny, ale i w nowoczesnym stylu, ukierunkowanym na prężny rozwój osobisty przyszłych lekarzy. Dostaną oni narzędzie w postaci metod symulacji medycznej podczas zajęć, a także będą rozwijane ich kompetencje badawcze, co pozwoli przygotować przyszłych lekarzy do pracy naukowo-badawczej.

Każdy student w ramach nauki medycyny na UW weźmie udział w przynajmniej jednym projekcie badawczym prowadzonym przez Wojskowy Instytut Medyczny bądź Uniwersytet Warszawski. Przyspieszy to karierę naukową i umożliwi starania o doktorat w ramach kontynuacji studenckich projektów badawczych.

Nie tylko cywilna medycyna

Wojskowy Instytut Medyczny w ramach współpracy z UW utrzyma swój charakter i wspomoże uczelnię w stworzeniu takich warunków programowych kształcenia, aby, poza nauką mającą przygotować do codziennej pracy lekarza, obejmowały one również zagadnienia związane z "nabyciem kompetencji personelu medycznego niezbędnych do przeciwdziałania skutkom kryzysów wywołanych użyciem broni konwencjonalnej i masowego rażenia".

- Prowadzone w tym zakresie metody szkolenia, kształcenia oraz badania naukowe pozwolą podnieść poziom ww. zdolności zarówno wśród personelu cywilnego, jak i medyków wojskowej służby zdrowia - podkreśla WIM.

Podjęte działania mają prowadzić do "funkcjonalnej integracji obu instytucji" z zamiarem "stworzenia warunków do swobodnego przepływu kapitału ludzkiego, wiedzy i idącego w ślad za tym rozwoju potencjału naukowo-badawczego jednostek – stron umowy" - podkreślono w komunikacie WIM.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum