Włochy: preparat antynowotworowy skuteczniejszy po dodaniu nanocząsteczek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 października 2009 11:49

Syntetyczny nanohydroksyapatyt (nano-HA) połączony z terapeutycznym kompleksem platyny skuteczniej zapobiega rozwojowi raka, niż sam leczniczy preparat lecz niezwiązany z nano-HA, donosi "Journal of Materials Chemistry".

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców z University of Bologna dowodzą, iż hydroksyapatyt w postaci nanokryształków znacząco zwiększa skuteczność terapii antynowotworowej.

W trakcie eksperymentów naukowcy dołączyli do powierzchni nanocząstek hydroksyapatytu terapeutyczny kompleks platyny (ang. [ethylenediamineplatinum(II)]-2-amino-1-hydroxyethane-1,1-diyl-bisphosphonate). W zależności od morfologii hydroksyapatytowych nanokryształków, kompleks platyny w większym lub mniejszym stopniu łączył się z powierzchnią nano-HA: im większa była dostępna powierzchnia nanokryształków – im mniej krystaliczny był preparat – tym więcej cząsteczek kompleksu platyny połączyło się z powierzchnią nanocząstek hydroksyapatytu.

Nanocząstki to drobinki o średnicy mierzonej w miliardowych częściach metra.

Tak przygotowany preparat naukowcy użyli jako środek terapeutyczny do walki z komórkami zmienionymi nowotworowo. Badania przeprowadzono na hodowli komórek rakowych, które poddano terapeutycznemu działaniu kompleksu platyny oraz kompleksu platyny związanego z powierzchnią nanocząstek hydroksyapatytu.

Okazało się, iż nowo opracowany preparat (kompleksy Pt - nano-HA) jest skuteczniejszy w walce z rakiem niż niemodyfikowany platynowy materiał. Co więcej, jest zdolny do uwalniania środka aktywnego tylko lokalnie i w kontrolowany sposób.

Jak twierdzą naukowcy, sama większa cytotoksyczność nowego antynowotworowego preparatu jest bardzo ciekawa i wymaga dalszych badań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum