Włochy: dr hab. Jacek Puchała odbierze nagrodę im. Giuseppe Whitakera

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 12:04

Dr hab. Jacek Puchała, kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, odbierze w czwartek wieczorem (10 września) prestiżową nagrodę im. Giuseppe Whitakera - poinformowała portal rynekzdrowia.pl Magdalena Oberc, rzecznik krakowskiego szpitala.

Włochy: dr hab. Jacek Puchała odbierze nagrodę im. Giuseppe Whitakera
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w Palermo w obecności władz WHO, Republiki Włoskiej, władz Regionu Sycylii i reprezentantów świata kultury i nauki.

Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest od 1983 roku co dwa lata przez Śródziemnomorską Radę Oparzeniową (Mediterranean Burns Council - MBA) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) twórcom nowoczesnej medycyny oparzeń. Nagroda Whitakera jest wymieniana w kategorii nagród „noblowskich”

- Jury doceniło niezwykłą aktywność doc. Jacka Puchały na wielu płaszczyznach: naukowej, klinicznej, dydaktycznej oraz działalność w międzynarodowych organizacjach medycznych. Doc. Puchała jako pierwszy w Polsce rozpoczął wszczepianie integry (tzw. „sztucznej skóry”), która skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn - przypomina Magdalena Oberc.

Dodaje, że docent również jako pierwszy w Polsce zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic. Jest autorem ponad 100 prac naukowych publikowanych w krajowych i międzynarodowych czasopismach, 135 wykładów zaprezentowanych na kongresach i sympozjach naukowych.

Jest  laureatem wielu nagród m.in.: nagrody „Per aspera ad astra” Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu „Serce za Serce” przyznawanego przez Fundację Prometeusz”, Międzynarodowego Orderu Uśmiechu, „Złotej Brzytwy” im. Zory Janzekovic.

W uznaniu za całokształt swojej pracy oraz upowszechnianie nowoczesnych metod leczenia oparzeń w Polsce, doc. Puchała został  23. w historii światowej medycyny, laureatem nagrody G. Whitakera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum