Wkrótce w Polsce będą pracować pielęgniarki z Ukrainy?

Autor: MS, Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 13 września 2016 16:09

W Polsce pielęgniarek brakuje niemal w każdym szpitalu. Rozwiązaniem tej sytuacji mogłoby być zatrudnienie w Polsce piełęgniarek z Ukrainy. Niestety, na przeszkodzie stoją braki w wykształceniu tamtejszej kadry. Prezes Centrum Medycznego HCP w Poznaniu znalazł sposób, jak ten problem rozwiązać.

Wkrótce w Polsce będą pracować pielęgniarki z Ukrainy?
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W tym celu prezes Lesław Lenartowicz nawiązał współpracę z fundacją, która zajmie się sprowadzeniem do Polski Ukrainek gotowych podjąć licencjackie studia pielęgniarskie w Polsce.

Fundacja pokrywać będzie koszty związane z trzyletnią edukacją i pobytem w Poznaniu Ukrainek, które potem podejmą pracę w szpitalu HCP. Trzydzieści kobiet z Ukrainy przyjedzie do Poznania prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a najpóźniej na początku 2017 roku.

Lenartowicz tłumaczy, że wprawdzie liczy się z tym, że część z tych pielęgniarek będzie chciała wrócić na Ukrainę, część pewnie wyemigruje dalej do Europy, jednak ma nadzieję, że wiele zasili kadrę medyczną szpitala na dłużej.

Także Warszawski Uniwersytet Medyczny otwiera się na pielęgniarki z Ukrainy. Jak wyjaśnia dr Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, WUM podjął próbę współpracy w tym kierunku z uczelniami medycznymi na Ukrainie.

Uczelnie ukraińskie, które władzom WUM udało się odwiedzić, wyraziły chęć współpracy. - Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja ukraińskich pielęgniarek rozpoczynałaby się na Ukrainie, gdzie przez rok przyszłe pielęgniarki kształciłyby się według polskiego programu. Następnie, po roku studiów studenci i studentki przejeżdżaliby na studia licencjackie do Polski - tłumaczy Grażyna Wójcik.

- Studia kończyłyby się wspólnie wydawanym dyplomem. Dzięki temu ukraińskie pielęgniarki płynnie weszłyby w nasz system edukacji - dodaje prezes PTP.
 
- Obecnie prowadzone są intensywne rozmowy na ten temat z władzami uczelni ukraińskich. Studia w Polsce oczywiście będą płatne dla pielęgniarek z Ukrainy - zaznacza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum