Witaminy nie uchronią przed rakiem i chorobą serca

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2009 11:42

Suplementy diety przyjmowane w tabletkach nie uchronią naszych organizmów przed chorobami serca i rakiem. Takie informacje opublikowano w piśmie

W przeprowadzonych badaniach na grupie 160 tysięcy amerykanek w wieku od 50 lat wzwyż, skupiono się przede wszystkim na skutkach przyjmowania preparatów multiwitaminowych i ich wpływu na zapobieganie nowotworom i chorobom serca. Istnieją bowiem dowody, że bogata w minerały i witaminy dieta jest w stanie zapobiec rozwojowi tych chorób.

Połowa z badanych amerykanek przyznała się do regularnego przyjmowania witamin. Jak się jednak okazało po ośmiu latach zachorowalność na badane przez naukowców choroby była na podobny poziomie, jak u kobiet, które nie przyjmowały witamin. Wykryto około 10 tysięcy przypadków rozmaitych nowotworów jak i 9 tysięcy incydentów, które związane były z chorobami układu krążenia. Prawie 10 tysięcy kobiet zmarło.

– Radzę dbać o to, by źródłem składników odżywczych było jedzenie. Żywność dużo lepiej wypada w tej roli niż suplementy w tabletkach – mówi główny autor badania, Marian Neuhouser z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle.

Współautorka programu nie neguje jednak użyteczności preparatów tego rodzaju - Nowotwór rozwija się przez wiele lat. W związku z tym nie wiadomo, w ilu przypadkach na prewencję było już za późno

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum