×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wiosenny nabór na specjalizacje. CMKP opublikował wyniki drugiego etapu

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, CMKP17 kwietnia 2023 14:39Aktualizacja: 17 kwietnia 2023 15:13

W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) pojawiły się listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego na specjalizacje. Teraz medycy mają 10 dni na potwierdzenie przyjęcia miejsca szkoleniowego.  Ostateczne listy zobaczymy 28 kwietnia.

Wiosenny nabór na specjalizacje. CMKP opublikował wyniki drugiego etapu
Na rezydentury w drugim etapie wiosennego naboru zakwalifikowało się 221 osób Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • W poniedziałek 17 kwietnia medycy poznali wyniki drugiego etapu wiosennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne
  • Na rezydentury zakwalifikowało się 221 osób, a na szkolenia w trybie pozarezydenckim 86 - poinformowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP)
  • Wojewodowie będą kierować zakwalifikowanych do jednostek szkoleniowych po opublikowaniu ostatecznych list lekarzy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, czyli po 28 kwietnia 

Wyniki naboru na specjalizacje lekarskie. W drugim etapie przyznano 221 rezydentur 

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego opublikowało wyniki drugiego etapu wiosennej kwalifikacji na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Wzięli w nim udział lekarze i lekarze dentyści, którzy nie zakwalifikowali się w pierwszym etapie oraz medycy, którzy nie potwierdzili przyjęcia przyznanego im wówczas miejsca. Tych ostatnich było 397. 

Łącznie w drugim etapie na szkolenia specjalizacyjne zakwalifikowało się 221 osób w trybie rezydenckim oraz 86 osób w trybie pozarezydenckim. 

W pierwszym etapie przyjęcie przyznanych rezydentur potwierdziło 1 351 osób oraz 769 osób zakwalifikowanych w trybie pozarezydenckim. Osoby te będą mogły rozpocząć swoje szkolenie specjalizacyjne już w maju br.

Pozostali zakwalifikowani mają 10 dni na potwierdzenie przyjęcia miejsca szkoleniowego. Ostateczne listy zostaną opublikowane 28 kwietnia. Wtedy też wojewodowie będą kierowali zakwalifikowanych do jednostek szkoleniowych. 

Przypomnijmy, że w postępowaniu wiosennym złożonych zostało łącznie 3 304 poprawnych formalnie wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 2 517 osoby zostały zakwalifikowane na wolne miejsca specjalizacyjne, w tym 1620 w ramach rezydentury i 897 w trybie pozarezydenckim. 

Medycy mogli zgłaszać wnioski ze wskazaniem nie więcej niż 15 wariantów wyboru - określając dziedzinę, województwo i tryb: rezydencki lub pozarezydencki, a do każdego wariantu mogli wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki, w których chcieliby realizować program specjalizacji.

Od wiosny lekarzy obowiązują nowe programy 

Lekarzy, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne w wyniku wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, będą obowiązywać nowe programy szkolenia. Ich treść można znaleźć na stronie CMKP w zakładce Lekarze i lekarze dentyści.

Każdy medyk kierowany przez wojewodę do jednostki akredytowanej od wiosny 2023 będzie miał załączony do Elektronicznej Karty Specjalizacji (EKS), obowiązujący go nowy program szkolenia specjalizacyjnego.

Jak przypomina CMKP, programy były opracowane przez zespoły ekspertów powołane - odrębnie dla każdej dziedziny - przez dyrektora CMKP. Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewodniczącymi zespołów byli konsultanci krajowi w danej dziedzinie medycyny. W skład zespołu w każdej specjalizacji wchodzili przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i jeden przedstawiciel CMKP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum