Wielkopolska: powstał ośrodek, w którym lekarze operują na kadawerach

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 04 września 2015 18:44

Nowoczesny ośrodek, w którym lekarze operują na kadawerach, czyli częściach ludzkiego ciała pochodzących ze zwłok, powstał w Przeźmierowie. Takie szkolenia w Polsce są wciąż rzadkie i bardzo kosztowne.

Wielkopolska: powstał ośrodek, w którym lekarze operują na kadawerach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze będą uczyć się w ośrodku nowych technik zabiegowych, np. jak wszczepić endoprotezę czy przeprowadzić symulację artroskopii kolana.

Preparaty nie są utrwalane chemicznie, przechowuje się je i przewozi w stanie głębokiego zamrożenia w specjalnych kontenerach z suchym lodem. Od żywych różnią się w zasadzie jedynie brakiem krwawienia.

- Treningi na ludzkich zwłokach dają o wiele większe możliwości zdobycia umiejętności przez lekarzy niż zwykłe kursy na fantomach czy na preparatach pochodzących od zwierząt. To na pewno nie jest to samo. Ale w Polsce takie szkolenia należą wciąż do rzadkości - opowiada Katarzyna Zimna-Gawlas, prezes Zarządu Poznań Lab Instytut Medycyny Praktycznej.

W piątek (4 września) firma otworzyła w Przeźmierowie swój nowoczesny ośrodek. Na jego wyposażenie wydała ponad 1 mln zł.

Choć może to szokować, wszystko jest legalne. Polskie prawo wprawdzie nie przewiduje wykorzystywania ciała zmarłych do komercyjnych szkoleń - zwłoki mogą być przekazane przez dawcę jedynie w celach naukowych publicznym uczelniom medycznym lub innym publicznym uczelniom prowadzącym działalność dydaktyczną i badawczą. Ale Instytut z Przeźmierowa zamierza ciała sprowadzać z USA. Tam prawo jest bardziej liberalne.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum