Wielkopolska: nowe technologie dla niewidomych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2009 19:47

Eksperci dyskutują o nowych technologiach przeznaczonych dla niewidomych.

Wielkopolska: nowe technologie dla niewidomych
Według prof. Buzka, nowe technologie w znakomity sposób są w stanie wesprzeć edukację osób niewidomych...

Eksperci z dziedziny kształcenia osób niewidomych i słabo widzących a także konstruktorzy i programiści tworzący specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia biorą udział w rozpoczętej w niedzielę (6 grudnia) w Owińskach (Wielkopolskie) konferencji poświęconej wykorzystaniu nowych technologii w edukacji i życiu codziennym osób niewidomych.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który był obecny na otwarciu konferencji, która została zorganizowana pod hasłem: „Bezpieczeństwo i wyrównywanie szans kierunkiem działań Unii Europejskiej w XXI wieku. Brajl – kluczem do wiedzy. Innowacje w Edukacji Niewidomych i Słabo Widzących” i który przyjął patronat nad imprezą, zachęcił do aktywnego korzystania z unijnych środków, jakie mogą być przeznaczone na rozwój technologii na potrzeby niepełnosprawnych.

Według Marii Tomaszewskiej – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach – dokonania Polski odnośnie wprowadzania nowych technologii kształcenia osób niewidomych, choć godne uwagi, nie są powszechnie znane. Jak stwierdziła, bardzo aktywne, mające ogromne osiągnięcia, są zwłaszcza specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla dzieci niewidomych – w tym także podpoznańska placówka.

W trakcie trzydniowej konferencji specjaliści dyskutować będą na temat współczesnych zastosowań pisma brajla, nauki orientacji przestrzennej osób niewidomych a także najnowszych technologii stosowanych w edukacji osób niewidomych i słabo widzących. Wśród projektów, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji znajda się m.in. program wykorzystujący dźwięk w terapii i rehabilitacji dzieci autystycznych i dzieci o upośledzonym wzroku, program pozwalający osobom niewidomym uczyć się oraz rozpoznawać zapis nutowy w brajlu, oraz oprogramowanie, w formie gry wspomagające naukę słyszenia po wszczepieniu implantu ślimakowego.

Według prof. Buzka, nowe technologie w znakomity sposób są w stanie wesprzeć edukację osób niewidomych.

– Dzieło Braille'a może ulec nadzwyczajnemu wzmocnieniu. Możemy przy pomocy technologii informatycznych, elektronicznych wesprzeć ogromnie tych, którzy mają pełne warunki do tego by być pełnowartościowymi i aktywnymi członkami naszego społeczeństwa. Trzeba im tylko trochę pomóc.

Podczas konferencji zaprezentowany zostanie m.in. projekt unikatowego w skali Europy Parku Orientacji Przestrzennej i Ogrodu Zmysłów, który w najbliższych latach ma powstać na terenie ośrodka w Owińskach.

Organizatorami konferencji są powiat poznański, Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Owińskach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum