Wiceminister nauki: do końca roku wydamy ponad 20 rozporządzeń do Konstytucji dla Nauki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2018 12:28

Do końca roku do Konstytucji dla Nauki planujemy wydać ponad 20 rozporządzeń - powiedział PAP wiceminister nauki Piotr Müller. Konsultacje ws. kilku ważnych rozporządzeń - m.in. dot. zasad ewaluacji i podziału dziedzin - mają się zacząć, kiedy ustawę podpisze prezydent.

Wielu nowych przepisów można się spodziewać w rozporządzeniach, które szykuje resort nauki Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) obecnie pracuje Sejm, który rozpatruje zgłoszone do ustawy senackie poprawki. Głosowanie nad nimi ma się odbyć podczas bieżącego posiedzenia Sejmu. Potem ustawa będzie czekała na podpis prezydenta.

W rozmowie z PAP wiceminister nauki Piotr Müller pytany był o to, czy jest zadowolony z tego, jak zmienił się projekt ustawy podczas prac w parlamencie. Jego zdaniem przepisy wprawdzie uległy sporym zmianom, ale te nie dotyczyły filarów reformy.

- Jej sercem jest nowa ewaluacja badań naukowych, autonomia organizacyjna uczelni, przypisywanie uprawnień do nadawania stopni i prowadzenia studiów uczelni jako całości. To także nowa klasyfikacja dziedzin i dyscyplin oraz konsolidacja potencjału naukowego. One nie uległy zmianie w projekcie - zapewnił.

Przyjęcie Konstytucji dla Nauki to jednak nie koniec reform. Wielu nowych przepisów można się spodziewać w rozporządzeniach, które szykuje resort nauki.

- Od 22 czerwca publikujemy stopniowo projekty rozporządzeń, które wynikają z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prowadzimy konsultacje w ich sprawie. Do konsultacji trafiło dotychczas kilkanaście projektów. W sumie do końca roku planujemy wydać ponad 20 rozporządzeń - mówił Piotr Müller. Liczba rozporządzeń zdecydowanie się zatem zmniejszy. Do tej pory obowiązywało ich bowiem 80.

Jednym z ważniejszych rozporządzeń związanych z reformami nauki ma być to dotyczące ewaluacji badań naukowych. Będzie ono określało zasady oceny badań naukowych, a z tym wiązać się będzie przypisywanie m.in. uczelniom i instytutom kategorii naukowych w poszczególnych dyscyplinach.

Mówiąc o szczegółach tego projektu rozporządzenia wiceminister wyjaśnił, iż poszczególne dziedziny nauki będą miały różne wagi kryteriów branych pod uwagę przy ewaluacji.

Innymi ważnymi rozporządzeniami mają być rozporządzenia dot. zasad ustalania wykazu czasopism i wydawnictw. Wiele wydawnictw i naukowców zastanawia się obecnie, jak punktowane będą poszczególne publikacje. Kolejnym ważnym rozporządzeniem jest to dot. zasady podziału dziedzin i dyscyplin. Konstytucja dla Nauki przewiduje bowiem nowy podział dyscyplin - wzorowany na podziale proponowanym przez OECD. Na razie nie było jednak jasne, jak ten podział będzie wyglądać.

- Projekty tych ważnych rozporządzeń przedstawimy w jednym pakiecie. Opublikujemy je z chwilą podpisania ustawy przez prezydenta - zapowiedział wiceminister.

Mówiąc o zmianach, które wynikają z rozporządzeń, wiceszef resortu nauki powiedział też o korzystnej propozycji dla studentów w rozporządzeniu dotyczącym kredytów studenckich. - Proponujemy, by ubieganie się o kredyt studencki było możliwe w sposób permanentny. Student, który uzna, że potrzebuje kredytu, nie będzie więc musiał czekać cały rok, do lipca, aby złożyć podanie o kredyt - jak to jest obecnie. Będzie to mógł zrobić w dowolnym miesiącu - zaznaczył.

W konsultacjach jest też projekt dot. wsparcia czasopism naukowych. Zakłada on m.in., że aby móc zabiegać o dofinansowanie, należy zachować zróżnicowanie wśród publikujących autorów. Autorzy z afiliacją tej samej placówki nie mogą stanowić tam więcej niż połowę autorów. Być może jednak MNiSW złagodzi ten wymóg.

- Okazuje się, że sporo czasopism naukowych ma charakter wtórny - nie są polem do prowadzenia debaty naukowej między ośrodkami naukowymi, ale narzędziem publikacyjnym stosowanym na potrzeby wewnętrzne uczelni - wskazywał wiceminister. Dodał, że dzięki środkom z MNiSW czasopisma będą miały szansę poprawić swoje funkcjonowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum