Warszawa: opracowali przenośne urządzenie do badania bezdechu sennego

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2012 11:41

Przenośne urządzenie, które pozwoli na wstępne wykrycie bezdechu sennego, opracowali studenci z Politechniki Warszawskiej. Dotychczas badania tego typu można było wykonywać w szpitalach, a rozwiązanie z PW umożliwi wykonywanie badań również w domu pacjenta.

Warszawa: opracowali przenośne urządzenie do badania bezdechu sennego

Urządzenie opracowane przez Mechatronics Team z Politechniki Warszawskiej zdobyło 2. miejsce w zakończonym w tym tygodniu międzynarodowym konkursie "Texas Instruments Analog Design Contest 2012". 4-osobowy zespół z Politechniki Warszawskiej w nagrodę otrzymał 5 tys. dol. - poinformowali członkowie zespołu.

Opracowane urządzenie ma wielkość paczki chusteczek. Pozwala na mierzenie 6 parametrów ważnych przy badaniach bezdechu sennego. Urządzenie wykonuje EKG, saturację krwi (a więc mierzy, czy krew jest dotleniona), bada ruchy klatki piersiowej, ciśnienie wydychanego powietrza i strumień powietrza - związany zarówno z wydechem, jak i wdechem. Poza tym, dzięki mikrofonowi wykrywane jest również chrapanie.

Dane mogą być przesyłane na kartę telefonu, laptop czy kartę SD. Dzięki tym informacjom lekarz będzie mógł ocenić, czy u danej osoby występuje bezdech senny.

Dotychczas stosowane były stacjonarne urządzenia do detekcji bezdechu sennego. Jego koszt sięgał  800 euro. Badania mogły być wykonywane jedynie w szpitalu. Tymczasem urządzenie opracowane przez Mechatronics Team pacjenci mogliby stosować w domu, dzięki czemu bezdech byłby w badany w bardziej komfortowych dla pacjenta warunkach, a i koszt użycia takiego urządzenia byłby znacznie mniejszy.

Na razie gotowy jest wstępny prototyp urządzenia, ale zanim wynalazek trafi na rynek, niezbędne będą jeszcze dodatkowe badania, które pozwolą na uzyskanie niezbędnych certyfikatów.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum