Warszawa: obchody jubileuszu Uniwersytetu Medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2009 15:32

Warszawski Uniwersytet Medyczny obchodzi jubileusz 200-lecie nauczania medycyny.

Warszawa: obchody jubileuszu Uniwersytetu Medycznego

Przed siedzibą rektoratu uczelni odsłonięto z tej okazji pamiątkowy obelisk oraz zorganizowano sesję naukową. Potężny głaz z owiniętą przez węża laską Asklepiosa - symbolem medycyny - nosi napis „Ludziom i Ojczyźnie 1809-2009".

Wcześniej odbyła się sesja naukowa, poświęcona historii uczelni. Rektor WUM prof. Marek Krawczyk przypominał, że w XVII i XVIII wieku Polaków leczyli cudzoziemcy lub nieliczni absolwenci uczelni zagranicznych.

19 września 1809 r. dekretem królewskim powołano Wydział Akademicko-Lekarski. Jego kierownikiem został Hiacynt Dziarkowski, współpracujący z lekarzami - Józefem Czekierskim, Augustem Wolffem, Franciszkiem Brandtem i farmaceutą Józefem Celińskim. 17 października 1809 r. w „Gazecie Korespondenta" ukazało się ogłoszenie o powstaniu „Szkoły Lekarskiej" usytuowanej przy ulicy Jezuickiej 4. Prezesem został niezwykle zasłużony dla polskiej nauki ks. Stanisław Staszic.

Pierwsze dyplomy otrzymało 30 grudnia 1813 r. 18 absolwentów. 19 listopada 1816 roku car Aleksander I wydał zgodę na założenie Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, składającego się z pięciu wydziałów, między innymi Wydziału Prawa i Wydziału Nauk Lekarskich jako odrębnych fakultetów.

Po upadku Powstania Listopadowego Uniwersytet, podobnie jak wszystkie wyższe uczelnie Królestwa Polskiego, został zlikwidowany. W roku 1857 powołano do życia Cesarsko-Królewską Akademię Medyko-Chirurgiczną, która w roku 1862 roku stała się Wydziałem Lekarskim nowo utworzonej Szkoły Głównej Warszawskiej. W 1869 roku Szkoła Główna została zamknięta - powołano natomiast Cesarski Uniwersytet Warszawski z wykładowym językiem rosyjskim - mówił prof. Krawczyk.

Dopiero w roku 1915 reaktywowano Uniwersytet Warszawski. Rektorem został pediatra i neurolog - Józef Polikarp Brudziński. W 1916 r. Oddział Przygotowawczo-Lekarski Uniwersytetu przekształcono w samodzielny Wydział Lekarski, a w roku 1926 powstał Wydział Farmaceutyczny. Pierwszy doktorat honoris causa odrodzonej uczelni otrzymał w roku 1921 Józef Piłsudski.

W latach II wojny światowej celem okupanta było uniemożliwienie Polakom zdobywania wykształcenia. Po wojnie PKWN planowała przeniesienie uczelni medycznej do Lublina, na Pragę lub do Milanówka. Na szczęście lekarze oparli się tym zakusom - mówił prof. Krawczyk. W 1949 r. utworzono w Warszawie samodzielną uczelnię o nazwie Akademia Lekarska, której nazwę w 1950 roku zmieniono na Akademię Medyczną. Pod taką nazwą istniała przez 58 lat. Od marca 2008 uczelnia wróciła do historycznych korzeni, stając się Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny jest największą i jedną z najbardziej prestiżowych uczelni medycznych w Polsce. Studiuje na nim ponad 10 tys. osób, w tym wielu obcokrajowców. Mają do wyboru 11 kierunków oraz 3 specjalności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum