Warszawa: WUM zacieśni współpracę z Politechniką Warszawską
Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska podpiszą w środę (12 stycznia) umowę o współpracy dotyczącą realizacji wspólnych zamierzeń dydaktycznych i naukowych.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Marta Wojtach, rzecznik prasowy WUM, współpraca dotyczyć będzie dydaktyki. Uczelnie zamierzają wspólnie rozwijać kształcenie na kierunkach związanych z naukami ścisłymi, technicznymi i medycznymi. W planach jest wzajemnie uznawanie zaliczeń zajęć dla studentów z przedmiotów indywidualnych i bloków przedmiotowych. Umowa zakłada współpracę w nauczaniu języków obcych oraz organizacji zajęć sportowych.
Porozumienie obejmuje też realizację wspólnych zamierzeń naukowych, m.in. uczestnictwo obu uczelni w programach badawczych oraz działaniach zmierzających do utworzenia Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
Uniwersytet i Politechnika chcą wspólnie podnosić konkurencyjność ośrodków badawczych obu uczelni, rozszerzyć ofertę usług badawczych swoich jednostek oraz zwiększyć udział prac badawczo-rozwojowych związanych z potrzebami społeczeństwa i jednostek ochrony zdrowia.
Umowa obejmuje także wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych oraz wspólne działania na rzecz transferu technologii i wiedzy do przemysłu i sektora medycznego.
Obie uczelnie będę współpracowały przy prowadzeniu środowiskowych studiów doktoranckich i wspierały współpracę samorządów studenckich i doktoranckich w działalności naukowej, kulturalnej, organizacyjnej i sportowej.
Ściślej współdziałać mają również biblioteki: studenci, doktoranci oraz pracownicy będą mogli korzystać ze zbiorów bibliotecznych obu uczelni. Porozumienie zakłada też organizację wspólnych konferencji i seminariów obejmujących problematykę rozwoju szkolnictwa wyższego i badań naukowych.
Porozumienie jest usankcjonowaniem istniejącej już współpracy między uczelniami. Najważniejszym wspólnym projektem jest stworzenie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) – największego przedsięwzięcia biomedycznego i biotechnologicznego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dzięki projektowi, w Warszawie powstanie prężny ośrodek naukowy składający się ze ściśle współpracujących ze sobą środowiskowych centrów badawczych, w których prowadzone będą badania dotyczące najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, w szczególności: chorób nowotworowych, neurologicznych, układu krążenia oraz schorzeń związanych ze starzeniem się.
Warszawski Uniwersytet Medyczny w ostatnim czasie podpisał podobne umowy o współpracy m.in. z Uniwersytetem Warszawskim i Wojskowym Instytutem Medycznym.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)