Warmińsko-mazurskie: studenci stawiają na medycynę i weterynarię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2014 11:01

Lekarski i weterynaria to najpopularniejsze kierunki wśród ubiegających się o miejsce na warmińsko-mazurskich uczelniach. Powodzeniem cieszą się też specjalności politechniczne, w odwrocie są natomiast filologie: niemiecka i polska - wynika z danych zebranych przez PAP.

Jak poinformował PAP sekretarz komisji rekrutacyjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Paweł Łojewski, najbardziej obleganym kierunkiem od kilku lat jest lekarski, gdzie na jedno miejsce przypada ponad 17 kandydatów. W tym roku na tym kierunku przygotowano 100 miejsc.

W rankingu popularności na drugim miejscu jest uniwersytecka weterynaria, gdzie na jedno miejsce przypada 5 kandydatów, a miejsc na tym kierunku uczelnia przygotowała 192.

Dużym powodzeniem wśród tegorocznych maturzystów cieszy się także logopedia. - Ten kierunek został uruchomiony przez Uniwersytet w tym roku i okazał się na tyle interesujący, że o 30 miejsc walczy 130 kandydatów - podał Łojewski.

Maturzyści chcą studiować również na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim bezpieczeństwo publiczne, gdzie na jedno miejsce przypada 4 kandydatów oraz dietetykę, gdzie o jedno miejsce walczyć będą 3 osoby.

Jak ocenił Łojewski, w odwrocie, i to już od kilku lat, są kierunki filologiczne, m.in. filologia niemiecka, gdzie kandydatów jest mniej niż 16 miejsc przygotowanych przez uczelnię. Decyzja, czy kierunek zostanie uruchomiony, zapadnie we wrześniu.

Maturzyści, którzy chcą studiować w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, najczęściej wybierają informatykę, gdzie na jedno miejsce przypada 1,5 kandydata - poinformowała Aleksandra Thiede z biura promocji i współpracy z zagranicą elbląskiej uczelni. Na tym kierunku przygotowano 120 miejsc. Podobnym zainteresowaniem cieszy się mechanika i budowa maszyn, gdzie o jedno miejsce ubiega się średnio 1,3 osoby, a miejsc przygotowano 72. Budownictwo chce studiować 110 kandydatów - miejsc przygotowano 90.

W elbląskiej uczelni, podobnie jak na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, najmniej osób chce studiować filologie: germańską i polską.

Kierunki ekonomiczne wybierają kandydaci chcący studiować w niepublicznej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. Dominika Małachowska z uczelnianego biura rekrutacji zaznacza, że w tym roku dużym zainteresowaniem cieszą się ekonomia oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum