WOŚP: projekt szkoleń dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego już gotowy

Autor: MS, Polskie Radio, PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2013 10:03

Opracowany został już ramowy projekt kursu dla dyspozytorów medycznych. W ciągu czterech tygodni grupa ekspertów uszczegółowi go i opracuje procedury, a następnie przedstawi ministrowi zdrowia - poinformował w czwartek (18 kwietnia) PAP rzecznik prasowy Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies.

WOŚP: projekt szkoleń dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego już gotowy

Projekt ma zawierać procedury wspomagające podejmowanie decyzji o kwalifikacji wezwań dla dyspozytorów medycznych, a także program szkolenia.

Zmiany w zasadach przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów pogotowia ratunkowego zapowiedzieli na początku marca minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i Jerzy Owsiak stojący na czele Fundacji WOŚP.

Dyskusję nad koniecznością takich zmian wywołały kontrowersyjne przypadki działań dyspozytorów oraz śmierć 2,5 rocznej Dominiki z okolic Skierniewic, która na czas nie otrzymała pomocy lekarskiej.

Minister Arłukowicz mówił wówczas o wykorzystaniu doświadczeń WOŚP w zakresie koniecznej zmiany świadomości zarówno społecznej jak i dyspozytorów pogotowia o roli zespołów ratunkowych.

Szef resortu zdrowia podkreślał, że opracowany i rozpowszechniony zostanie nowy algorytm przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów, zawierający zestawy pytań jakie w określonych przypadkach ma zadać dyspozytor, aby podjąć najbardziej właściwą decyzję - o wysłaniu, bądź odmowie wysłania zespołu ratownictwa medycznego.

W projekcie przedstawionym przez Fundację WOŚP znajdzie się szczegółowy program szkolenia wraz z warunkami dotyczącymi metodyki i sposobów prowadzenia zajęć dla dyspozytorów. Ponadto w projekcie określone zostaną warunki przeprowadzenia szkolenia z zakresu umiejętności komunikacyjnych oraz warunki, jakie ma spełnić kadra dydaktyczna kierowana do realizacji projektu.

- Wraz z projektem szkoleniowym przedstawione zostaną propozycje zmian w procedurach przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego - zapowiedział rzecznik prasowy Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies.

Wyjaśnił, że "po przedstawieniu ministrowi zdrowia projektu szkoleniowego przeprowadzi on w ciągu trzech tygodni konsultacje i na początku czerwca zadecyduje o sfinalizowaniu projektowej inicjatywy i nadaniu jej właściwej formuły prawnej".

Fundacja WOŚP zadeklarowała swoją gotowość prowadzenia takiego projektu szkoleniowego.

- Koncepcja Fundacji pozwoli na przeprowadzenie szkoleń dla 2800 dyspozytorów w czasie dwóch tygodni, co pozwoli na sprawne wdrożenie nowego narzędzia, jakim są procedury dyspozytorskie - podkreślił rzecznik Fundacji. Jak dodał, to w gestii ministra zdrowia pozostaje tryb, w jakim wyłonione zostaną podmioty realizujące projekt szkoleniowy.

- Ponadto Fundacja WOŚP, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk medycznych, postanowiła zrealizować kampanię edukacyjno-informacyjną skierowaną do pacjentów - poinformował Dobies. Jej celem będzie podniesienie świadomości na temat struktury systemu ochrony zdrowia - dodał.

Wcześniej Jerzy Owsiak informował o powołaniu 4 marca grupy roboczej specjalistów ze strony WOŚP i MZ, która miała opracować w ciągu sześciu tygodni cykl szkoleń dotyczący nowych zasad przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów.  Podkreślał, że jeżeli minister uzna, iż takie szkolenia mają sens, to WOŚP na przełomie czerwca i lipca może spotkać się ze wszystkimi dyspozytorami i zaproponować im taki ujednolicony kurs.

Czytaj też. Był pomysł Owsiaka i co dalej. Kiedy ruszą szkolenia dla dyspozytorów medycznych?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum