W woj. kujawsko-pomorskim najwięcej miejsc specjalizacyjnych w pediatrii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2009 11:27

W województwie kujawsko-pomorskim lekarz w najbliższym czasie nie będzie mógł specjalizować się w seksuologii, okulistyce, dermatologii i wenerologii. Niewiele miejsc jest dla położników i ginekologów czy psychiatrów dziecięcych. Przybyło natomiast miejsc specjalizacyjnych w pediatrii i medycynie rodzinnej.

Zgodnie z publikacją Ministerstwa Zdrowia najwięcej w tym województwie jest miejsc dla chętnych na specjalizację z chorób wewnętrznych, pediatrii i anestezjologii. Na te specjalności jest odpowiednio 13, 14, 6 i 8 miejsc.

- Był okres, gdy w Polsce brakowało lekarzy rodzinnych i pediatrów, stąd zwiększano liczbę miejsc na tych specjalizacjach. Na rynku mamy mało anestezjologów, dlatego tak duża liczba wolnych miejsc na tej specjalizacji bardzo mnie cieszy - mówi Gazecie Wyborczej Radosława Staszak-Kowalska, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej.

Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że młodzi lekarze, którzy wybiorą deficytową specjalizację, będą więcej zarabiać już w jej trakcie. Szansę na wyższą pensję mają osoby, które zdecydują się na kształcenie w takich dziedzinach jak: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia, rehabilitacja medyczna, anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia.

W czasie jesiennego naboru specjalizacyjnego w województwie kujawsko-pomorskim najwięcej chętnych było na pediatrię i okulistykę, ale brak chętnych na medycynę pracy i neonatologię. Spore zainteresowanie było także okulistyką, ginekologią i położnictwem oraz rehabilitacją medyczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum