W oczekiwaniu na specjalizacje modułowe

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2014 13:06

Programy specjalizacji modułowych nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Ministra Zdrowia. Trwają końcowe prace redakcyjne.

-  Po zredagowaniu programy zostaną niezwłocznie przedstawione do zatwierdzenia Ministrowi Zdrowia - wyjaśnia nam Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Tłumaczy, że  programy przekazane do Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przez zespoły ekspertów nie miały jednolitej formy, a także nie uwzględniały wszystkich stałych elementów, jakie zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634, z późn. zm.) oraz § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2013 r., poz. 26) powinien zawierać każdy program specjalizacji, dlatego wymagały poprawek i uzupełnień.

- W przypadku konieczności wprowadzenia niewielkich zmian merytorycznych, były one każdorazowo konsultowane (za pośrednictwem CMKP) z odpowiednimi zespołami ekspertów. W odniesieniu do treści programów, zaproponowanych przez zespoły ekspertów, zmiany te nie mają charakteru merytorycznego - mówi rzecznik.

Eksperci zwracali uwagę, że nowe kryteria dotyczące akredytacji jednostek do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w systemie modułowym będą bardziej restrykcyjne niż te obowiązujące jednostki szkolące dotychczas.

Czytaj: Specjalizacje modułowe już jesienią?

Ministerstwo wyjaśnia, że warunki akredytacji jednostek organizacyjnych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego zostały określone ustawowo.

- Programy specjalizacji modułowych zawierają jedynie szczegółowe warunki akredytacji, wynikające ze specyfiki poszczególnych dziedzin medycyny, przy czym wymogi szczegółowe nie mogą wykraczać poza warunki określone w ustawie - tłumaczy Krzysztof Bąk.

Co do terminu, kiedy lekarze będą mogli rozpocząć kształcenie w systemie modułowym, resort jest ostrożny i nadal nie precyzuje kiedy to nastąpi. Nieoficjalnie mówi się jednak, że będzie to możliwe już jesienią tego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum