W Warszawie finał Dnia Ziemi: "Palący Temat - Niska Emisja!"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2016 08:58

Zmniejszanie ilości zanieczyszczeń produkowanych przez człowieka i ochrona klimatu - to tematy, na które szczególnie zwraca się uwagę w ramach obchodów Dnia Ziemi. Ważnym elementem akcji jest niedzielny (24 kwietnia) festyn w Warszawie.

W Warszawie finał Dnia Ziemi: "Palący Temat - Niska Emisja!". Fot. PTWP

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Palący temat - niska emisja!". Chodzi o zwrócenie uwagi na tematy związane z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń. - To temat ważny szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Polsce, wynikającej z zanieczyszczeń przemysłowych, komunikacyjnych i tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne - wyjaśnia koordynatorka obchodów Światowego Dnia Ziemi 2016 Grażyna Hodun.

Przypomniała, że pod koniec ub.r. weszła w życie tzw. ustawa antysmogowa, która daje samorządom możliwość decydowania, jakie paliwo będzie źródłem ciepła na ich terenie. - Aby dokonywać mądrych wyborów, sprzyjających redukcji zanieczyszczeń, w tym szczególnie szkodliwych dla zdrowia człowieka pyłów zawieszonych, należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie. I my poprzez program obchodów Światowego Dnia Ziemi 2016 chcemy to robić - dodała Hodun.

Elementem obchodów Dnia Ziemi było przyznanie Nagrody Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015. To już 15. edycja konkursu organizowanego przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej. W tej edycji tytuł trafił do trzech osób - nagrodę otrzymali założyciele Krakowskiego Alarmu Smogowego: Andrzej Guła, Anna Dworakowska oraz Ewa Lutomska. To inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza.

- Uznajemy tę nagrodę za wyraz uznania dla wysiłku wielu osób, którym zależy na poprawie jakości powietrza, nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce - skomentował Andrzej Guła. Z kolei Ewa Lutomska zapewniła: - Nie spoczniemy na laurach i z determinacją kontynuować będziemy walkę o czyste powietrze. Jeszcze wiele problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza pozostaje nierozwiązanych, więc dla nas ta droga dopiero się zaczęła.

Anna Dworakowska poinformowała, że w piątek (22 kwietnia) działacze związani z alarmem smogowym wystosowali list otwarty do rządu. - Zwracamy uwagę na konieczność wprowadzenia nowych regulacji: norm jakości węgla i standardów emisyjnych dla kotłów. Niezbędne są także przepisy pozwalające na ograniczenie ruchu samochodowego w miastach - wprowadzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, uwolnienie opłat za parkowanie oraz uszczelnienie kontroli pojazdów pod względem emisji spalin - podsumowała.

Na świecie Dzień Ziemi - określany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi - obchodzony jest 22 kwietnia od 1970 r. To jedno z największych ekologicznych świąt. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie prośrodowiskowych zachowań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum