×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla

Autor: PAP, RR/Rynek Zdrowia10 grudnia 2013 20:08

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury i ekonomii otrzymali we wtorek (10 grudnia) z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale i dyplomy.

W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy, że Nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii w 2013 r. otrzymali James E. Rothman (USA) z Yale University, Randy W. Schekman (USA) z University of California oraz Thomas C. Südhof (Niemcy) ze Stanford University za poznanie organizacji głównego systemu transportu w komórkach, który wykorzystuje pęcherzyki otoczone błoną lipidową.

"Nagroda Nobla z medycyny w 2013 r. wędruje do trzech naukowców, którzy rozwikłali tajemnicę tego, jak komórka organizuje swój wewnętrzny system transportu. Każda z komórek jest fabryką, która produkuje i eksportuje cząsteczki" - napisał w uzasadnieniu ogłoszonym 7 października Komitet Noblowski.

Dwaj Amerykanie: Randy W. Schekman i James E. Rothman oraz Niemiec Thomas C. Südhof podzielą między siebie 8 mln koron szwedzkich (około 1,2 mln dolarów).

Jak poinformowała we wtorek (10 grudnia) PAP, laureaci po kolei pochodzili na środek sceny i po fanfarach oraz laudacjach odczytywanych przez członków komitetów przyznających Nobla z poszczególnych dziedzin odbierali z rąk króla Szwecji złote medale z wizerunkiem fundatora nagrody oraz ręcznie kaligrafowane dyplomy.

Tradycyjnie scena filharmonii została ozdobiona kwiatami podarowanymi przez włoskie miasto San Remo, gdzie zmarł Alfred Nobel. W tym roku było to 17 tysięcy róż, goździków, tulipanów oraz gerber.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze