W Poznaniu powstanie nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2015 15:03

Mieszkanie, karetka, pacjenci-aktorzy i fragment wybrukowanej ulicy to niektóre z elementów, jakie będą służyły studentom Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej. Akt erekcyjny pod budowę Centrum wmurowano w środę (2 grudnia) w Poznaniu.

W Poznaniu powstanie nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej
Na zdj. Centrum Symulacji Medycznej na SUM w Katowicach. Fot. mat. prasowe

- Moje pokolenie lekarzy pamięta, że od pierwszego zabiegu, kiedy się uczyliśmy jakichkolwiek czynności robiliśmy to na pacjentach, którzy trzymali za nas kciuki i przeżywali to razem z nami. 30 lat temu może i było to akceptowalne - dziś już nie. Dziś musimy wypuścić z naszej uczelni absolwenta, który ma wiedzę, ale przede wszystkim posiada umiejętności, których musi się nauczyć w warunkach bezpiecznych - podkreślił podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) prof. Jacek Wysocki.

Centrum będzie służyło studentom i rezydentom Wydziału Lekarskiego, Nauk o Zdrowiu i Farmacji. W budynku odbywać się będą m.in. zacięcia z symulacji manekinowej i ze standaryzowanymi pacjentami, czyli pacjentami-aktorami. Jak powiedział PAP dr Łukasz Gąsiorowski z Centrum Symulacji Medycznej UMP - w centrum ma być wszystko, co pokaże studentom, jak praca lekarzy wygląda w praktyce.

- Jednym z elementów będzie wąskie, małe mieszkanie, jakich wiele w Polskich miastach. Wszystko to po to, by ratownicy, którzy uczą się zawodu mogli wejść i np. ćwiczyć przenoszenie pacjentów, fantomów naturalnej wagi, w noszach, wyciągniętych z wąskiej wanny, która też się tam znajdzie- wyjaśnił.

-  Ratownicy - studenci będą musieli pacjenta wynieść z mieszkania na ulicę, i przenieść do symulatora karetki, która od normalnej różni się tylko tym, że nie ma silnika. W centrum będzie też samochód po wypadku, który będzie się obracał oraz symulator deszczu i burzy, aby studenci potrafili się też zmierzyć ze stresem pracy w naprawdę trudnych warunkach - dodał.

Zaznaczył, że powstanie nowoczesnego Centrum i stosowanie intensywnej nauki przez praktykę jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom studentów i ich przyszłych pacjentów. Jednym z elementów Centrum będzie także sala operacyjna z taflą lustr weneckich oraz jedyny tego typu w Polsce specjalny Oddział dla Standaryzowanym Pacjentów.

- Aktorzy są specjalnie szkoleni do odgrywania roli chorego i największym problem w wyćwiczeniu ich jest to, by przy wizycie każdego studenta mieli takie same objawy i dolegliwości początkowe. Będą to też jednocześnie instruktorzy, którzy będą mogli instruować studentów czy np. dane badanie wykonali dobrze. Łącznie w centrum ma być zatrudnionych ok. 70 takich standaryzowanych pacjentów  - powiedział Gąsiorowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum